5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Wyburzono schron na olsztyńskim dworcu PKP. Najprawdopodobniej nie ostatni

OlsztynWyburzono schron na olsztyńskim dworcu PKP. Najprawdopodobniej nie ostatni

Instytut Zrównoważonej Przestrzeni zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o ochronę obiektów militarnych, będących pamiątką historyczną, ale również zabezpieczeniem na przyszłość.

Wniosek dotyczy dwóch obiektów: schronu obserwacyjnego na peronie czwartym i schronu dla ludności pod budynkiem dworca, i jest w zasadzie ponowieniem poprzedniego, odrzuconego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który uznał, że fundacja nie ma prawa do ubiegania się o wpis do rejestru zabytków, ponieważ jej statut nie obejmuje takich działań.

Instytut lekcję odrobił, uzupełnił statut o stosowny zapis, i ponownie złożył wniosek w tej sprawie.

Zlokalizowany na peronie czwartym schron obserwacyjny dla straży pożarnej ma wyjątkową konstrukcję: zagłębia się pod powierzchnię ziemi i posiada wyjście ewakuacyjne. Jest również starannie wykonany, a wnioskodawca określa go mianem „unikatowego”.

Mieszczący się pod dworcem schron obrony cywilnej stanowi świadectwo zimnej wojny, ma wartość historyczną i naukową, a w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie w sytuacji zagrożenia mógłby nadal być wykorzystywany zgodnie z pierwotnym założeniem.

Fundacja walczy o schrony w Olsztynie

Michał Socha, prezes Instytutu Zrównoważonej Przestrzeni, mówi, że w środowisku miłośników fortyfikacji od dawna podejmuje się kwestie konieczności ochrony schronów i bunkrów z okresu drugiej wojny światowej i powojennych na dworcu w Olsztynie. Szczególnie zwraca uwagę na ten na peronie czwartym, uznając go za unikatowy, ale podkreśla, że wszystkie tworzą cenną całość jako zespół. Przypomina też, że już w 2017 roku dr hab. inż. arch. Jan Salm na zlecenie konserwatora wojewódzkiego wydał opinię, według której schrony z okresu drugiej wojny światowej, po wcześniejszym rozpoznaniu i inwentaryzacji, powinny zostać objęte ochroną.

– Poza względami konserwatorskimi, rozbiórka w obecnej sytuacji schronu dla ludności pod dworcem wydaje się bardzo niefortunna – dodaje w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Kolejarze schron wyburzyli

Kolejarze okazali się szybsi. Z ich perspektywy rozbiórka jest konieczna z uwagi na przebudowę dworca. Prace rozpoczęły się właśnie od peronu czwartego i w tej chwili schron obserwacyjny już nie istnieje. Schron obrony cywilnej pod dworcem najprawdopodobniej również zostanie zburzony.

Przy tym nie ma planów na wybudowanie innego obiektu ochrony ludności.

źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane