Ostatnie spotkanie parlamentarzystów i samorządowców z Warmii i Mazur poświęcone było dyskusji na temat kluczowych inwestycji i obszarów wymagających wsparcia w regionie. Uczestnicy spotkania, w tym Jacek Protas z Platformy Obywatelskiej, wskazali na lata zaniedbań i mniejsze dofinansowania dla regionu w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Teraz, w obliczu nowych wyzwań, politycy wyznaczają priorytety na najbliższe lata, mając nadzieję na zmianę sytuacji Warmii i Mazur, które obecnie zmaga się z wykluczeniem komunikacyjnym i skutkami zamknięcia granicy z Rosją.
Priorytety dla Warmii i Mazur
Wspólna deklaracja, podpisana przez posłów, senatorów, samorządowców i przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, określa kluczowe obszary, na których skupi się region. Wśród nich znalazły się:
- Budowa i rozwój infrastruktury medycznej, co ma podnieść poziom leczenia i kształcenia medyków.
- Kontynuacja prac nad drogą ekspresową S16, łączącą Mrągowo z Ełkiem.
- Rozwój lotniska w Szymanach, wraz z infrastrukturą drogową.
- Dokończenie budowy portu w Elblągu i szlaku żeglugowego.
- Inwestycje mające na celu zapobieganie powodziom w regionie Żuław.
- Rozwój infrastruktury turystycznej Wielkich Jezior Mazurskich.
- Budowa drogi S5 z Ostródy do Grudziądza, co poprawi połączenie z autostradą A1.
- Rozbudowa sieci dróg wojewódzkich.
- Wsparcie dla transformacji gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości.
- Inwestycje zwiększające niezależność energetyczną regionu.
- Utworzenie Europejskiego Centrum Copernicus we Fromborku.
Wykonalność i realizacja inwestycji
Wyznaczone cele to ambitne plany, które mają odmienić oblicze Warmii i Mazur. Jednak jak zauważa marszałek Marcin Kuchciński, realizacja tych planów wymagać będzie skutecznej współpracy i zespołowego podejścia. Najbliższe miesiące i lata będą okresem, w którym sprawdzona zostanie wykonalność tych projektów i zdolność do ich realizacji.
Samorządowcy i politycy podkreślają również potrzebę zmian w polityce podatkowej wprowadzonej przez rząd PiS, która obecnie ogranicza wpływy podatkowe regionu, a tym samym hamuje jego rozwój.
W obliczu tych wyzwań, Warmia i Mazury stają przed szansą na znaczącą transformację, która może odmienić zarówno wizerunek, jak i realną sytuację regionu. Wszystko zależy teraz od efektywnej realizacji zaplanowanych inwestycji i wspólnych działań na rzecz rozwoju.
źródło: Gazeta Wyborcza
Od 1945 tylko psujecie nasz region
Zróbcie raz cokolwiek a nie tylko mydlicie oczy od 1989 od PZPR od waszych kolegów czasów nie za wiele zrobiliście w regionie i jakim kosztem ile płacimy za to co jest co miesiąc ???
Zobaczymy co zrobicie PO+PO zazwyczaj to nic dla ludzi i kraju ale zobaczymy obserwujemy waszą pracę.