Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
8 C
Olsztyn
poniedziałek, 9 Grudzień, 2019

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich

reklama

Rozpoczęło się znakowanie szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na 150-kilometrowej trasie pojawi się ok. 450 boi i 85 znaków brzegowych. Szlak zostanie oficjalnie otwarty pod koniec kwietnia, ale pierwsi żeglarze już pływają.

Boje wyznaczające żeglarzom trasy na wodzie oraz wskazujące miejsca niebezpieczne, np. mielizny czy kamienie, są zdejmowane po sezonie turystycznym. Przez zimę znaki są malowane, naprawiane.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich z Białegostoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała PAP, że znakowanie szlaku potrwa około dwóch tygodni.

reklama

Przypomniała, że główny szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo ma długość 86,6 km; zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w miejscowości Pisz i kończy się przy jazie +Zamek+ na rzece Węgorapie w Węgorzewie.

„Patrząc w górę szlaku, tj. w kierunku Węgorzewa, prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 metrów” – poinformowała rzeczniczka.

Od szlaku głównego wytyczonych jest pięć szlaków bocznych, znakowanych jednostronnie. Chodzi o trasy: na jeziorze Śniardwy do Okartowa; na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; na jeziorze Ryńskim w kierunku miejscowości Ryn; z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty; szlak z jeziora Mamry do jeziora Święcajty we wsi Ogonki.

Rzeczniczka podkreśliła, że ustawienie szlaku żeglugowego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych, wynoszących 2,2 m, gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi.

Otwarcie szlaków żeglownych na Mazurach planowane jest w tym roku 27 kwietnia; do tej pory żeglarze pływają na własną odpowiedzialność.

Od lat przyjęło się, że sezon żeglarski na Mazurach symbolicznie rozpoczyna otwarcie mostu obrotowego w Giżycku na kanale Łuczańskim. Odbywa się wówczas kolorowa parada jednostek pływających i służb ratowniczych. Impreza taka odbywa się zawsze w majowy weekend.

reklama

grudzień, 2019

12GRU(GRU 12)12:00XI Warmiński Jarmark Świąteczny 2019Warmiński Jarmark Świąteczny, Stare Miasto

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Świąteczna oferta pracy. Zarabiaj w Holandii. Bonus 390 Euro!

Potrzebujesz na święta dorobić trochę gotówki? Marzy Ci się wyjazd za granicę? Biuro pracy Axidus oferuje możliwość miesięcznego wyjazdu w ramach pracy dodatkowej do...

Znany celebryta będzie walczył na Gali MMA w Olsztynie! Czy przegra?

Pochodzący z Olsztyna zawodnik 13 grudnia wystąpi na gali Celtic Gladiator w Olsztynie! Bilety dostępne na: KupBilecik.pl Dla Alana Kwiecińskiego (27 l.) będzie to czwarta walka,...

Gala MMA wraca do Olsztyna! Hala Urania już 13 grudnia

Już 13 grudnia, o godzinie 19, w Hali Uranii odbędzie się 26 edycja gali MMA Celtic Gladiator. Po rocznej przerwie, gladiatorzy powracają do Olsztyna. Celtic...

RABATOL.PL

X