25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Chłopiec-bohater. 12-letni Bartek uratował życie swojej babci

OlsztynChłopiec-bohater. 12-letni Bartek uratował życie swojej babci

W miasteczku Żardeniki 12-letni Bartek, uczeń czwartej klasy miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uratował życie swojej babci, gdy ta nagle zaczęła mieć trudności z oddychaniem. Szybka reakcja i telefon pod numer alarmowy 112 sprawiły, że chłopiec stał się bohaterem w oczach społeczności lokalnej i władz powiatu.

reklama

Tuż przed świętami stan zdrowia babci Bartka nagle pogorszył się. W Wigilię jej samopoczucie zmieniło się na tyle mocno, że kobieta traciła świadomość i nie odpowiadała na telefony od zaniepokojonych członków rodziny. Bartek szybko zorientował się, że jego babcia potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej – jej oddech był zbyt ciężki. Chłopiec natychmiast zadzwonił do siostry, która mieszka we Włoszech. Ta kazała bratu natychmiast wezwać karetkę. Bartek wykonał polecenie i bez wahania zadzwonił na numer alarmowy.

Pomoc nadeszła szybko, a dzięki determinacji i błyskawicznej interwencji 12-latka jego babcia została przewieziona do szpitala. Jej stan był ciężki, a lekarze stwierdzili zapalenie płuc z rozwijającą się sepsą, co wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Na szczęście dzięki wnukowi szanse na wyzdrowienie są znacznie większe.

reklama

Ta bohaterska postawa Bartka została doceniona także przez władze lokalne. Starosta Andrzej Abako osobiście spotkał się z chłopcem, aby wyrazić swoje podziw i uznanie dla jego męstwa i odpowiedzialności. Podczas spotkania starosta podkreślił także wagę edukowania najmłodszych o tym, jak ważne jest umiejętne korzystanie z numeru alarmowego.

Bartek, oprócz wzorowej postawy w kryzysowej sytuacji, wraz z innymi uczniami ośrodka wykazał się także kreatywnością, tworząc niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Ich ręcznie wykonane prace – gwiazdki, bombki i łańcuchy – były częścią konkursu „Świąteczne inspiracje: Bądź wśród nas i ubierz z nami choinkę”, który odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Inspiracją tegorocznych dekoracji był Mikołaj Kopernik, co wprowadziło edukacyjny element do tradycyjnej zabawy.

Starosta olsztyński w uznaniu dla starań uczniów przygotował dla nich upominki oraz podkreślił, że zasługują na uznanie zarówno za swoje umiejętności, jak i bohaterstwo w obliczu codziennych wyzwań życiowych.

reklama

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr
19 stycznia 2024 19:12

Brawo! Prawdziwy bohater.

Polecane