7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Ma tu się otworzyć znana sieć gastronomiczna. W budynku starej Awangardy trwają prace remontowe

OlsztynMa tu się otworzyć znana sieć gastronomiczna. W budynku starej Awangardy trwają...

Przez dekady budynek, który niegdyś gościł kino Awangarda w Olsztynie, stał pusty i niszczał. Ten charakterystyczny obiekt, będący częścią kultury miejskiej, doświadczył zróżnicowanej historii, od działalności jako kameralne kino po przemiany w dyskotekę. Jednak teraz, po latach zaniedbania, nadszedł czas na rewitalizację.

reklama

Kamienica, w której kino Awangarda funkcjonowało do 2011 roku, ma długą historię. Początki sięgają 1911 roku, gdy otwarto w niej kino „Luisen Theater”. W 1974 roku dobudowaną drugą kamienicę, którą połączono z istniejącą już wcześniej salą kinową, co stworzyło przestrzeń, którą wielu Olsztynian kojarzy do dzisiaj. Przez trzy dekady kino prowadzili Konrad Lenkiewicz i Danuta Fedorczuk, aż do momentu, gdy w 2011 roku zostali zmuszeni do opuszczenia budynku z powodu sprzedaży kamienicy.

Po zamknięciu kina, budynek krótko służył jako dyskoteka, a potem został ponownie wystawiony na sprzedaż. Niestety, przez kolejne lata, mimo atrakcyjnej lokalizacji, nie znalazł się nabywca gotowy do przeprowadzenia niezbędnego remontu. Dopiero w kwietniu 2022 roku, kiedy cena została obniżona do 5,8 mln zł, rozpoczęły się przygotowania do odnowienia i zmiany funkcji budynku.

reklama

W lutym 2023 roku Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zezwolenie na prace konserwatorskie i budowlane, zmierzające do adaptacji budynku na cele usługowo-gastronomiczne. Prace te obejmują zarówno wnętrza, jak i elewację budynku przy ulicy Stare Miasto 23. Choć sama Awangarda nie jest wpisana do rejestru zabytków, jest chroniona jako element historycznego układu urbanistycznego miasta.

Z najnowszych doniesień wynika, że w miejscu dawnego kina ma powstać naleśnikarnia Manekin, znana z wielu polskich miast takich jak Warszawa, Lublin czy Poznań. Na oficjalnej stronie sieci restauracji Olsztyn już widnieje na mapie, choć link jest jeszcze nieaktywny.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zenek
14 stycznia 2024 17:23

I tak żarcie oraz popas “bebcuna” wypiera intelekt. No bo interes musi się kręcić. Żałosne to, że miasto nie miało pomysłu ani kasy. A potem wszyscy płaczą – Olsztyn to dziura, nic się nie dzieje. Zrobią wam w tym mieście g…..e straganowe jarmarki i kilka wieców narodowo-patriotycznych no i dość. Żałosne to.

Jołaśka
15 stycznia 2024 14:11

Najbardziej boli, że nie ma tam już kina Awangarda i cudnej kawiarni….tego klimatu już się nigdzie, nigdy nie powtórzy…:(

Polecane
Ogłoszenia