7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Mimoza wstydliwa – uprawa w doniczce

Materiał partneraMimoza wstydliwa - uprawa w doniczce

Mimoza wstydliwa, znana też jako roślina dotykowa, to ciekawa i oryginalna ozdoba domu lub balkonu. Jej liście reagują na dotyk, zmieniając swoje ułożenie i zamykając się. Jak uprawiać mimozę wstydliwą w doniczce? Oto kilka porad, które pomogą Ci cieszyć się tą niezwykłą rośliną.

reklama

Wybór nasion i doniczki

Mimoza wstydliwa jest rośliną jednoroczną, więc najlepiej wysiewać ją co roku na wiosnę, od marca do kwietnia. Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym lub przez internet. Należy wybrać te, które są świeże i nieuszkodzone. Nasiona mimozy wstydliwej mają ciemnobrązowy kolor i są pokryte drobnymi włoskami, które chronią je przed wysychaniem.

Doniczka do uprawy mimozy wstydliwej powinna być niewielka, ale głęboka, ponieważ roślina ma długie korzenie, które potrzebują miejsca do rozwoju. Doniczka powinna mieć otwory na dnie, aby zapewnić odpowiedni drenaż i zapobiec gniceniu korzeni. Można użyć podstawki lub tacki, aby zbierać nadmiar wody i unikać przelania. Jako podłoże można wykorzystać uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych lub specjalną mieszankę do roślin egzotycznych, która zapewni odpowiednią wilgotność i przepuszczalność.

reklama

Siew i pielęgnacja

Nasiona mimozy wstydliwej należy wysiać płytko, na głębokość około 0,5 cm. Można je rozsiać równomiernie po powierzchni podłoża lub wysiać pojedynczo w małych doniczkach. Nasiona powinny być lekko przykryte ziemią i zwilżone. Doniczki należy umieścić w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion to około 20-25°C. Nasiona powinny wykiełkować po około 2-3 tygodniach.

Mimoza wstydliwa lubi wilgotne podłoże, ale nie przemoknięte. Należy podlewać ją regularnie, ale ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych liści. Można używać wody destylowanej lub przegotowanej, ponieważ roślina jest wrażliwa na zasolenie. Mimoza wstydliwa nie wymaga nawożenia, ponieważ sama pobiera azot z powietrza. Roślina lubi dużo światła, ale nie znosi bezpośredniego słońca, które może spowodować oparzenia liści. Najlepsze miejsce do uprawy mimozy wstydliwej to jasne okno z wystawą wschodnią lub zachodnią.

Kwitnienie i przycinanie

Mimoza wstydliwa kwitnie od lipca do września, wytwarzając drobne, różowe lub fioletowe kwiaty, które tworzą kłosowate kwiatostany. Kwiaty są zapylane przez owady, więc jeśli chcemy, aby roślina wydała nasiona, musimy zapewnić jej kontakt z zapylaczami. Można to zrobić, przenosząc doniczkę na zewnątrz lub zapraszając do domu pszczoły lub motyle. Można też spróbować zapylać kwiaty ręcznie, używając pędzelka lub patyczka.

reklama

Mimoza wstydliwa nie wymaga przycinania, ponieważ jest rośliną jednoroczną, która zwykle nie rośnie zbyt wysoko. Jeśli jednak chcemy, aby była bardziej gęsta i krzaczasta, możemy lekko przyciąć jej wierzchołki. Można to zrobić, gdy roślina osiągnie wysokość około 15-20 cm. Przycinanie należy wykonać ostrożnie, aby nie uszkodzić liści, które są bardzo wrażliwe na bodźce mechaniczne.

Zbieranie i przechowywanie nasion

Jeśli chcemy zebrać nasiona mimozy wstydliwej, musimy poczekać, aż jej kwiaty zawiążą strąki. Strąki są zielone i miękkie, gdy są młode, a potem stają się brązowe i twarde. Należy zebrać strąki, zanim pęknieją i rozsypią nasiona. Można to zrobić, obcinając je nożyczkami lub łamiąc je ręcznie. Strąki należy wysuszyć w ciepłym i suchym miejscu, a potem otworzyć i wyjąć nasiona. Nasiona mimozy wstydliwej można przechowywać w papierowych torebkach lub słoikach z zakrętką, w ciemnym i suchym miejscu. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez około 2-3 lata.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia