7 C
Olsztyn
wtorek, 27 lutego, 2024
reklama

Nowa edycja Budżetu Obywatelskiego z pulą 7,5 mln zł

OlsztynNowa edycja Budżetu Obywatelskiego z pulą 7,5 mln zł

Mieszkańcy Olsztyna mogą już zgłaszać swoje projekty do XI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO), w której do podziału jest rekordowa kwota 7,5 mln zł. Każdego roku olsztynianie przedstawiają swoje pomysły, które mają ulepszyć życie w mieście. W tym roku na projekty miejskie zarezerwowano 2,2 mln zł, a na osiedlowe – aż 5,3 mln zł.

reklama

– Pula na projekty miejskie to 2,2 mln zł, a na osiedlowe 5,3 mln zł. Dostępna kwota różni się w zależności o rodzaju projektu: czy jest to zadanie inwestycyjne, czy np. organizacja jakiegoś wydarzenia. W przypadku osiedli limit zależny jest także od liczby mieszkańców – mówi prezydent Olsztyna.

Inicjatywy mogą być różnorodne: od wydarzeń kulturalnych, przez zajęcia sportowe, po zmiany w przestrzeni najbliższego otoczenia. Na „projekty miękkie” (np. wydarzenia) zarezerwowano do 100 tys. zł na zadania miejskie i do 50 tys. na osiedlowe. Z kolei na „projekty twarde” (np. inwestycje) przeznaczono do 1,2 mln zł na miejskie inicjatywy, a w przypadku zadań osiedlowych – do maksymalnej kwoty przypisanej każdemu z osiedli.

reklama

Andrzej Skonieczny, przewodniczący Zespołu Opiniującego OBO, podkreśla ważność wymogów formalnych:

– Wnioski powinny spełniać określone wymagania formalne. Muszą m.in. być zgodne z obowiązującym prawem, nie zakładają wykonania wyłącznie projektu, są zgodne z przyjętymi planami, strategiami lub programami naszego samorządu.

Projekty można składać do 16 lutego online, osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Olsztyna, listownie lub poprzez e-PUAP.

reklama

– Przed złożeniem projektu autorzy powinni skonsultować go merytorycznie z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta, jednostkami miejskimi oraz radami osiedli – przypomina Beata Kardynał-Stawicka, koordynatorka OBO. Lista projektów zostanie ogłoszona w połowie maja, a głosowanie odbędzie się od 29 maja do 23 czerwca.

Dyrektorka Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska, która jest jednocześnie autorką projektów, podkreśla wagę załączania list poparcia. Dla projektów osiedlowych wymagany jest jeden podpis, a dla miejskich co najmniej 50.

Prezydent Grzymowicz zaznaczył, że w tym roku na realizację projektów wybranych w poprzednich głosowaniach przeznaczono o 400 tys. zł więcej. Łącznie w budżecie miasta na 2024 rok na OBO przeznaczono aż 8 mln zł. Dotychczas zrealizowano około 350 projektów w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Zwycięskie projekty z tegorocznej edycji zostaną ujęte w budżecie na 2025 rok.

Więcej informacji można znaleźć na platformie OBO.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słabo
9 stycznia 2024 15:06

Bojkotuje to cos bo nie ma nic wspólnego z inicjatywą obywatelską. Robi się mydlenie oczu prostym ludziom że mogą coś zrobić a tak naprawdę miasto spycha swoje obowiązki na finansowanie z budzetu (remontu chodnikow czy budowanie sciezek rowerowych tudzież remonty placów zabaw). No i nie zapomnimy jak miasto ufundowało z OBO urodziny nastolatce bodajze na lotnisku.

Paul Mark
9 stycznia 2024 07:46

Ten mikro budżet jest tak obywatelski jak była milicja obywatelska / A naziemnej TV republika nie ma. Bo społeczeństwo nie jest przygotowane na taką ilość prawdy. A banda radego intensywnie się o to troszczy

Polecane
Ogłoszenia