10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Terytorialsi z naszego województwa najlepsi w Polsce

OlsztynTerytorialsi z naszego województwa najlepsi w Polsce

Rok 2023 okazał się pełen wyzwań i sukcesów dla 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4W-MBOT). W minionym roku brygada intensywnie szkoliła swoich żołnierzy, pełniła zadania ochrony granicy państwowej oraz nieustannie zwiększała swój potencjał osobowy.

reklama

Płk Jarosław Kowalski, dowódca brygady, podsumował rok jako bardzo intensywny, ze szczególnym wskazaniem na służbę na granicy oraz rozwój szkolenia. Przygotowanie żołnierzy do obsługi nowoczesnego sprzętu Wojska Polskiego było kluczowe. W ciągu roku do brygady dołączyło ponad tysiąc nowych żołnierzy, co jest znaczącym osiągnięciem.

Ważną częścią działalności brygady były szkolenia, takie jak „Ferie z WOT” i „Wakacje z WOT”, które przyciągnęły młodych ludzi do służby. Brygada przeprowadziła 9 takich szkoleń w całym roku, a także kursy dla podoficerów i przyszłych oficerów, pozwalające na rozwój kariery w służbie zawodowej. Ponadto żołnierze mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach, m.in. z medycyny pola walki.

reklama

Wyposażenie brygady w nowoczesny sprzęt, takie jak granatniki przeciwpancerne Javelin czy karabinki MSBS Grot, pozwoliło na szkolenie żołnierzy na najwyższym poziomie. W roku 2023 brygada była najliczniejszą jednostką w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Ważnym aspektem działalności 4W-MBOT była również współpraca międzynarodowa, zwłaszcza z łotewską Gwardią Narodową. Brygada wzięła również udział w działaniach społecznych, wspierając m.in. uchodźców z Ukrainy, kombatantów oraz organizując akcje krwiodawstwa.

W uznaniu za osiągnięcia brygada otrzymała tytuł Przodującego Oddziału Wojska Polskiego za rok 2022 i może szczycić się tym tytułem do połowy 2024 roku.

reklama

2023 r. był szóstym rokiem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, które stały się nieodłącznym elementem systemu bezpieczeństwa Polski, zdobywając zaufanie i poparcie społeczne. Na koniec roku, formacja osiągnęła 40 tys. żołnierzy-ochotników, z czego około 3,5 tys. służy w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

źródło: 4W-MBOT foto: 4W-MBOT

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Księciunio
8 stycznia 2024 23:01

Wypowiadają się ludzie którzy z WOT nie mieli styczności, i nic o tej służbie nie wiedzą. Idźcie na 16-to dyniowe szkolenie i wtedy coś piszcie, jeśli dacie radę je ukończyć, w co osobiście wątpię

Paul Mark
7 stycznia 2024 21:18

Dziękuję Panowie że jesteście ! Jeszcze suwerenna Polska nie zginęła póki wy jesteście.

Polecane
Ogłoszenia