12 C
Olsztyn
wtorek, 27 lutego, 2024
reklama

W Olsztynie ruszył zaawansowany system łapania kierowców podczas popełniania wykroczenia

OlsztynW Olsztynie ruszył zaawansowany system łapania kierowców podczas popełniania wykroczenia

Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Synów Pułku i Tuwima w Olsztynie (koło Galerii Warmińskiej) uruchomiony został nowoczesny system kontroli przejazdu na czerwonym świetle. System należący do CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) wchodzi obecnie w fazę testów, które mają zakończyć się w pierwszym tygodniu stycznia. Po tym okresie, zgodnie z informacjami podanymi przez rzeczniczkę prasową GITD Monikę Niżniak, system przejdzie w tryb rejestracji naruszeń.

reklama

Pierwszy krok ku zwiększonemu bezpieczeństwu

Zainstalowane urządzenia mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Olsztynie. Lokalizację wybrano na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzonego przez Instytut Transportu Samochodowego. GITD postanowił zainstalować nowy system kamer, zamiast korzystać z już istniejących na tym skrzyżowaniu urządzeń, które okazały się niewystarczające w związku ze zmianami w przepisach prawnych.

Wcześniej na skrzyżowaniu tym działał system kamer zamontowany 8 lat temu w ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem (ITS), który jednak nie został w pełni wykorzystany z powodu zmian w prawie o ruchu drogowym. Nowe regulacje odebrały strażom miejskim i gminnym prawo do przeprowadzania kontroli fotoradarowej, przekazując uprawnienia te policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Na ITS prezydent Olsztyna wydał 54,5 mln zł netto.

reklama

Rozbudowa i modernizacja systemu CANARD

Projekt rozbudowy i modernizacji systemu CANARD obejmuje wprowadzenie w Polsce 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości, 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach, 24 systemów nadzorujących skrzyżowania oraz przejazdy kolejowo-drogowe i 33 mobilnych urządzeń rejestrujących. Wymieniono również 247 starych fotoradarów, co zwiększyło efektywność systemu. Obecnie CANARD zarządza 583 stacjonarnymi urządzeniami rejestrującymi, co świadczy o znaczącym wzroście zasięgu nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Lokalizacje nowych urządzeń zostały wytypowane na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W miejscach tych, gdzie istniało realne zagrożenie bezpieczeństwa związane z nadmierną prędkością lub niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, zainstalowano nowe urządzenia.

System RedLight na skrzyżowaniach

W odpowiedzi na notoryczne ignorowanie sygnalizacji świetlnej przez kierowców na 20 skrzyżowaniach w 16 miastach Polski zainstalowano systemy RedLight. Kamery te monitorują skrzyżowania, wykrywają przypadki wjazdu na czerwonym świetle i dokumentują popełnione wykroczenie. System jest ważnym elementem w strategii poprawy bezpieczeństwa na drogach.

reklama

Kroki podjęte przez GITD dokonują znaczącego postępu w kierunku zapewnienia większego bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowoczesne technologie, jakie są wprowadzane, nie tylko zwiększają skuteczność kontroli, ale również działają prewencyjnie, odstraszając kierowców przed łamaniem przepisów ruchu drogowego.

W Olsztynie ruszył zaawansowany system łapania kierowców podczas popełniania wykroczenia ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

41 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kazik
3 stycznia 2024 21:22

A może by zamontować zegary które mierzą czas trwania zielonego światła,było to kiedyś i uważam że dla kierowcy było to fajne rozwiązanie,aha ale za mało kar rozumiem.

Daniel
3 stycznia 2024 21:56

Nie ma jak wydać 54 miliony z naszych podatków żeby jeszcze później zarabiać na nas.

Polecane
Ogłoszenia