23 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Jak przetrwać świąteczne podróże: praktyczne porady na bezpieczne wyjazdy i powroty

OlsztynJak przetrwać świąteczne podróże: praktyczne porady na bezpieczne wyjazdy i powroty

W okresie świątecznym, czasie wzmożonych podróży, policja wzmacnia swoje siły na ulicach Olsztyna oraz drogach powiatu olsztyńskiego. Od piątku ruszają działania pod hasłem „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

reklama

W związku ze zbliżającymi się świętami funkcjonariusze będą intensywnie wspierać podróżnych, oferując im wszelką niezbędną pomoc. Policja podkreśla przy tym, że nie będzie tolerancji dla tych, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego, stwarzając zagrożenie dla innych. Kontrole w tym okresie dotyczyć będą stanu trzeźwości kierowców oraz sprawdzania stanu technicznego pojazdów i ich wyposażenia. Szczególna uwaga zostanie skierowana na przestrzeganie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz poprawne przewożenie dzieci w fotelikach i zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom podróżującym autem.

Policja apeluje także o to, aby zadbać o stan techniczny aut przed podróżą oraz o zachowanie trzeźwości za kierownicą. Zaleca się odśnieżenie auta przed wyjazdem, montaż opon zimowych oraz noszenie przez pieszych elementów odblaskowych. Tego typu środki ostrożności mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

reklama

Podczas ubiegłorocznych świątecznych działań, które rozpoczęły się 24 grudnia i trwały do 26 grudnia, doszło do jednego wypadku drogowego, podczas którego jedna osoba odniosła obrażenia, oraz do dwudziestu kolizji.

Warto również zadbać o zabezpieczenie swojego mienia przed wyjazdem. Planując urlop, warto rozważyć zdeponowanie wartościowych przedmiotów i gotówki w banku, zainwestować w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarmy i odpowiednie oświetlenie. Zalecane jest powierzenie opieki nad domem sąsiadowi czy zaufanej osobie, dokładne zabezpieczenie okien i drzwi, pozostawienie oświetlenia, które mogłoby sugerować obecność domowników oraz pozostawienie domu bez dostępu do mediów w postaci otwartych kranów. Ponadto należy unikać publikowania w mediach społecznościowych informacji o swojej nieobecności.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych, ale to od nas samych zależy, czy ten wyjątkowy czas będzie spokojny i wolny od nieprzyjemnych zdarzeń.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane