27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Co z pawilonami w Śródmieściu? Staną tu kolejne bloki?

OlsztynCo z pawilonami w Śródmieściu? Staną tu kolejne bloki?

Deweloper chce postawić bloki w miejscu pawilonów przy ulicy Kościuszki w Olsztynie. Złożył wniosek, ratusz wydał istotną decyzję.

reklama

Popularne pawilony

Pawilony przy ulicy Kościuszki w Olsztynie mają długą historię.

Zostały wybudowane w latach 1982 – 1986 i przez wiele lat były popularnym miejscem zakupów. Kilkunastu kupców na własny koszt uzbroiło i utwardziło teren, miasto pozwoliło im na użytkowanie nieruchomości przez 10 lat, pawilony przeżywały rozkwit.

reklama

Problemy z gruntami

Dziesięć lat minęło szybko, ale kupcy dogadali się z włodarzami Olsztyna i podpisali umowy dzierżawy gruntu.

Problem pojawił się w latach 90., kiedy miasto uznało, że kupcy nie mają prawa do zajmowania nieruchomości i kazało im ją opuścić. Przedsiębiorcy, oczywiście, nie mieli takiego zamiaru. Wystąpili do sądu o ustanowienie ich użytkownikami wieczystymi tego gruntu na 99 lat. Odbyło się kilka procesów.

– I wielu z nich sąd przyznał rację. Dlatego dziś mamy związane ręce, jeżeli chodzi o uporządkowanie wyglądu tego miejsca – tłumaczył swego czasu cytowany przez „Gazetę Wyborczą” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Ratusz wydał decyzję

Teraz sprawa spornych pawilonów wróciła w zupełnie innej odsłonie.

– Do ratusza wystąpił deweloper, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach, jakie trzeba spełnić, by móc w tym miejscu realizować [inwestycję]. Właśnie podpisałem w tej sprawie stosowną decyzję. Widocznie wnioskodawca porozumiał się z właścicielami pawilonów przy ulicy Kościuszki – powiedział prezydent Grzymowicz.

Prezydent nie ujawnił nazwiska dewelopera, ale nazwał go „bardzo poważnym inwestorem” i przekazał, że „na swoim koncie ma wiele realizacji”.

Na miejscu pawilonów stanie blok?

Najprawdopodobniej w miejscu spornych pawilonów zostanie wybudowany nowy blok mieszkalny.

– Możliwa jest budowa budynku wielorodzinnego o wysokości czterech kondygnacji. W parterze w grę wchodzą lokale usługowe – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

Wydana przez olsztyński ratusz decyzja o warunkach zabudowy stanowi pierwszy krok i jest bazą do przygotowania projektu budowlanego, a następnie do ubiegania się o pozwolenie na budowę.

źródło: Gazeta wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kazik
28 grudnia 2023 18:05

Niech żyje Arbet! Szkoda tylko, że na nasz koszt…

Anonimowo
1 stycznia 2024 08:30

To nie pawilony tylko budy

Polecane