11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Nowy budżet Warmii i Mazur na 2024: nowe inwestycje na horyzoncie

WiadomościNowy budżet Warmii i Mazur na 2024: nowe inwestycje na horyzoncie

Warmińsko-Mazurski samorząd zatwierdził budżet na nadchodzący rok. Dochody regionu mają wynieść 1 miliard 233,1 miliona złotych, a wydatki 1 miliard 213,4 miliona złotych. Marszałek województwa Marcin Kuchciński określił przyjęcie budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2037 jako plany opracowane „realistycznie i bezpiecznie”. Podczas sesji sejmiku województwa, która miała miejsce 19 grudnia, za uchwałą budżetową opowiedziało się 19 radnych, a 11 było przeciwnych.

reklama

Największe inwestycje dotyczyć będą infrastruktury drogowej i mostowej – na ten cel zarezerwowano prawie 254,3 miliona złotych. Z tego 43 miliony złotych przeznaczono na bieżące utrzymanie dróg. Wojewódzkie instytucje kultury uzyskają dotacje w kwocie 68,8 miliona złotych, a kolejnych 9,7 miliona złotych pójdzie na inwestycje w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Transport publiczny zostanie wsparty kwotą prawie 170,5 miliona złotych, co stanowi wzrost o 25 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Z tej puli prawie 113 milionów złotych przeznaczono na kolej. Oświata otrzyma wsparcie w wysokości 71,4 miliona złotych, z czego ponad 51 milionów złotych zostanie wydane na jednostki i placówki edukacyjne. Ochrona zdrowia uzyskała zwiększenie środków do kwoty 63,2 miliona złotych, z czego 34,5 miliona złotych na inwestycje.

reklama

Ponadto około 40 milionów złotych zostanie przeznaczone na pomoc społeczną i rynek pracy, a prawie 11,5 miliona złotych przeznaczono na szeroko pojętą ochronę środowiska. Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa mogą liczyć na ponad 2 miliony złotych wsparcia, natomiast w obszarze wykonania zadań zleconych z administracji rządowej planuje się wydatkować ponad 78 milionów złotych.

Projekt budżetu przewiduje nadwyżkę operacyjną na poziomie niemal 303 milionów złotych, co jest zgodne z wymogami Ustawy o finansach publicznych i pozwala na finansowanie inwestycji. Dzięki temu samorządowi uda się zmniejszyć zadłużenie o 46 milionów 345 tysięcy złotych w porównaniu do roku bieżącego, by finalnie osiągnąć poziom 240 milionów 987 tysięcy złotych na koniec roku 2024.

Oprócz nowych inwestycji zaplanowano również fundusze na realizację programów regionalnych, w tym fundusze europejskie oraz Krajowy Plan Odbudowy. Nie zabrakło również środków na realizację konkursów regionalnych z różnych dziedzin kultury, oświaty czy rolnictwa, a także funduszy na stypendia dla wybitnych osobowości naukowych i kulturalnych Warmii i Mazur.

reklama

Podczas posiedzenia sejmiku podjęto dodatkowo uchwałę ustanawiającą rok 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia