6 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Nowy etap modernizacji ważnej drogi na Mazurach

EłkNowy etap modernizacji ważnej drogi na Mazurach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 8 grudnia 2023 roku podpisała umowę na rozbudowę kolejnego odcinka drogi krajowej nr 65. Przedsięwzięcie obejmuje prace na trasie od miejscowości Gąski do Ełku. Wykonawstwo zlecono firmie Budimex, która ma zrealizować rozbudowę w ciągu 18 miesięcy za kwotę 229 mln zł. Odcinek ten jest kolejnym etapem przebudowy DK65.

reklama

W ramach rozbudowy 13,6-kilometrowego odcinka powstanie nowa nawierzchnia drogowa o nacisku do 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Zaprojektowano również przebudowę 15 skrzyżowań. Budowa chodników o łącznej długości około 6 km, 13 przejść dla pieszych oraz 18 zatok autobusowych ułatwi korzystanie z infrastruktury komunikacyjnej. Planowane jest również ułożenie ciągu pieszo-rowerowego o długości przekraczającej 8 km. Projekt przewiduje również modernizację 32 przepustów i rekonstrukcję obiektu mostowego. Odcinek zostanie także wyposażony w oświetlenie drogowe. Finansowanie inwestycji będzie pochodziło ze środków budżetu państwa.

Głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacji oraz dostosowanie drogi do obciążeń ruchu sięgających 11,5 t/oś. Nowa geometria drogi i jej lepsza równość przyczynią się do wzrostu komfortu podróżujących. Rozbudowane zostaną standardowe skrzyżowania do skrzyżowań skanalizowanych, przy których zamontowane będzie oświetlenie oraz dodatkowe pasy ruchu przeznaczone do skrętu w lewo. Ulepszona infrastruktura przejść dla pieszych oraz chodników przy skrzyżowaniach ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z zatok autobusowych i publicznego transportu.

reklama

Rozbudowa odcinka pomiędzy Gąskami a Ełkiem jest częścią większego projektu modyfikacji drogi krajowej nr 65 w województwie warmińsko-mazurskim, który ma na celu poprawę warunków jazdy i ogólnego bezpieczeństwa. W ramach projektu zrealizowano już obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku, a także rozbudowano odcinek między Gołdapią a Kowalami Oleckimi. W tym roku zakończono prace przy rozbudowie odcinka drogi krajowej nr 65 w Ełku, włączając w to ulice Przemysłową i Grajewską. Zmodyfikowano również odcinek od przejścia granicznego w Gołdapi do początku obwodnicy tej miejscowości. W maju zawarto umowę na projekt i realizację obwodnicy w Gąskach, w czerwcu na rozbudowę odcinka między Kowalami Oleckimi a Oleckiem, a w październiku na odcinek łączący Nową Wieś Ełcką z granicą województw. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg dla odcinka pomiędzy Oleckiem a Gąskami. Po wykonaniu zaplanowanych zmian odcinek drogi krajowej nr 65 w warmińsko-mazurskim będzie zdecydowanie bardziej bezpieczny dla podróżnych i o wiele bardziej komfortowy.

Źródło: GDDKiA Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia