23 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

W województwie otwarto kolejny odcinek międzynarodowej drogi

EłkW województwie otwarto kolejny odcinek międzynarodowej drogi

Udostępniono ostatni fragmentu drogi Via Baltica w województwie warmińsko-mazurskim. Ten 23-kilometrowy odcinek, rozciągający się od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo), stanowi ukończenie trzech kluczowych segmentów drogi ekspresowej S61 na tym obszarze.

reklama

W ciągu ostatnich lat kierowcy byli świadkami sukcesywnego oddawania do użytku kolejnych części tej trasy. Jej łączna długość w województwie warmińsko-mazurskim przekracza 66 km.

Najnowszy odcinek

Kierowcy korzystający z nowego odcinka mogą spodziewać się dwujezdniowej drogi ekspresowej z towarzyszącymi drogami serwisowymi. Ponadto przeprowadzono remont wybranych dróg lokalnych i wprowadzono środki zabezpieczające środowisko. W ramach tego projektu powstały liczne obiekty, takie jak węzeł Ełk Wschód oraz 24 obiekty inżynierskie. Istotne jest to, że nawierzchnia tego fragmentu jest przygotowana do obsługi ciężkiego ruchu.

reklama

Dzięki tym inwestycjom, kierowcy w województwie warmińsko-mazurskim mają teraz dostęp do 66,4 km nowoczesnej drogi ekspresowej, z których większość stanowi droga S61.

Via Baltica: ważna nie tylko dla regionu

Droga ekspresowa S61 nie jest ważna jedynie dla województwa warmińsko-mazurskiego. Ma ona długość 220 km i przebiega przez trzy regiony Polski. W województwie podlaskim kierowcy korzystają już z 121 km tej drogi, a kolejne etapy są w trakcie realizacji.

Jest to inwestycja o dużym znaczeniu nie tylko krajowym, ale i międzynarodowym. Dzięki połączeniu z drogą S8 tworzy ona kluczowy korytarz transportowy Via Baltica, który będzie pełnić rolę głównego szlaku tranzytowego między Europą Zachodnią a krajami bałtyckimi.

reklama

Wysoka jakość to priorytet

Budowa tego odcinka nie była pozbawiona trudności. Zmiany w projekcie spowodowane koniecznością dostosowania do nowych standardów prędkości na linii kolejowej Rail Baltica, czy prace na bagnistych terenach wydłużyły cały proces.

Chociaż droga została oddana do użytku, nadal są przeprowadzane kontrole jakości. Wszelkie stwierdzone nieprawidłowości będą korygowane w najbliższym czasie, aby zapewnić kierowcom bezpieczne i komfortowe warunki podróżowania.

Zmiany w rejonie Ełku

Wprowadzenie nowego odcinka doprowadziło do zmian w organizacji ruchu wokół Ełku, szczególnie dotyczących obwodnicy miasta. Kierowcy muszą być świadomi tych zmian i stosować się do aktualnego oznakowania.

Odcinek obwodnicy od ronda na skrzyżowaniu ulic Suwalskiej i Przemysłowej w kierunku węzła Ełk Północ (ul. Kolonia) będzie teraz przejezdny tylko do skrzyżowania z linią kolejową. Dojazd do węzła będzie możliwy nową drogą S16 od węzła Ełk Wschód.  W związku z tym kierowcy będą musieli na nowo dostosować swoje trasy dojazdu, szczególnie jeśli dotychczas korzystali z tego fragmentu obwodnicy.

Koszty inwestycji

Wykonawstwo tego projektu leży w rękach konsorcjum firm, a inwestycja warta 685,9 mln zł jest częścią krajowego programu budowy dróg. Co istotne, projekt otrzymał również znaczące wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.

źródło: GDDKiA, fot. GDDKia

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
14 sierpnia 2023 11:18

A kiedy będzie ekspresowa z Olsztyna do Biskupca?

Polecane
Ogłoszenia