23 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

W Polsce w każdej sekundzie do kosza trafiają 153 kg żywności

PiszW Polsce w każdej sekundzie do kosza trafiają 153 kg żywności

Niestety największym marnotrawcą żywności jesteśmy my – konsumenci. W polskich domach corocznie wyrzuca się trzy miliony ton jedzenia.

reklama

Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów (badanie PROM, 2020) wynika, że na etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln (4 840 946) ton żywności. W praktyce oznacza to, że tylko w jednej sekundzie do kosza trafiają 153 kilogramy żywności!

Za to zjawisko odpowiadają wszyscy, którzy tworzą łańcuch żywnościowy. Około 15% żywności marnuje się w produkcji rolniczej, tyle samo w procesie przetwórczym. Niewiele żywności tracimy podczas transportu i magazynowano (około 1%) i „tylko” 7% w handlu, co przeczy obiegowej teorii, że to w sklepach marnuje się najwięcej. Niewiele powyżej 1% tracimy w gastronomii.

reklama

Czas bić się w pierś – wyrzucamy 1200 złotych do kosza

Jednak prawdziwie złe dane pochodzą z naszych gospodarstw domowych. Aż za 60% marnowanej żywności odpowiadamy my – konsumenci. To niemal 3 miliony ton produktów. Gdyby przyjąć, że kilogram żywności kosztuje 15 złotych, to rocznie na każdego Polaka przypada ponad 1200 złotych wyrzuconych do kosza!

Głównie wyrzucamy pieczywo, owoce, nietrwałe warzywa (np. sałata, rzodkiewka, pomidory, ogórki), wędliny oraz napoje mleczne. Często marnujemy także niespożyte posiłki (ugotowane ziemniaki, ryż, makaron).

reklama

Najczęściej wyrzucamy żywności, bo się zepsuła (65%), przeoczyliśmy datę ważności (42%), przygotowaliśmy zbyt duże porcje (26%), kupiliśmy za dużo (22%), zrobiliśmy nieprzemyślane zakupy (19,7%). Wśród powodów marnowania jedzenia jest także: za duże opakowanie, niewłaściwe przechowywanie, zakup produktów niskiej jakości, brak pomysłu na wykorzystanie produktów.

W zasadzie wszystkie powody, które wskazujemy jako przyczyny marnowania, są też odpowiedzią na to, co robić, aby nie marnować żywności. Pilnujmy daty ważności, przechowujmy je w odpowiednich warunkach, gotujmy tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść, nie ulegajmy też promocjom. No i dzielmy się jedzeniem z innymi

Jednym ze sposobów na walkę z niemarnowaniem jest wsparcie organizacji takich jak Mazurski Bank Żywności w Piszu, który na co dzień ratuje żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia i przekazuje ją potrzebującym.

Jeśli chcecie wesprzeć ideę niemarnowania żywności i pomóc Mazurskiemu Bankowi Żywności, to zachęcamy do wsparcia na nr konta: 79 9364 0000 2002 0039 7689 0001.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane