10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Zgoda radnych na pomnik Hołdu Pruskiego w sercu Olsztyna

OlsztynZgoda radnych na pomnik Hołdu Pruskiego w sercu Olsztyna

Decyzja w sprawie budowy pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie została ponownie poddana pod głosowanie i tym razem zakończyła się pozytywnym dla inicjatorów wynikiem. O takim obrocie spraw poinformował Urząd Miasta Olsztyna, a zgoda na jego ustawienie zapadła w trakcie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się 7 grudnia 2023 roku.

reklama

Propozycja budowy monumentu wpłynęła od Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego, który już od dłuższego czasu zabiegał o realizację tego pomysłu. W marcu br. projekt został wycofany z porządku obrad ze względu na brak głębszej dyskusji na jego temat. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, przyznał, iż to właśnie niedostateczna debata wpłynęła na ówczesną decyzję Rady. Wskazał również, że w międzyczasie doszło do dodatkowych rozmów i działań, które przyczyniły się do ponownego przedstawienia i rozpatrzenia kwestii.

W 2025 roku planowane są obchody 500. rocznicy Hołdu Pruskiego, a postawienie pomnika miałoby być formą upamiętnienia tamtych wydarzeń. Inicjatorzy podkreślają naukową i historyczną wartość Hołdu oraz traktatu krakowskiego dla Warmii i Mazur.

reklama

Wiesław Pancer ze Społecznego Komitetu podkreślił, że celem nie jest tworzenie pomnika opinii publicznej, lecz dzieła historycznego. Prawdopodobną lokalizacją monumentu będą okolice dawnej Bramy Młyńskiej, gdzie Krzyżacy nie zdołali sforsować murów miasta.

Jak wyjaśnia Anna Łukaszewicz, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury olsztyńskiego ratusza, monument w przyszłości zostanie przesunięty, co miałby nastąpić po zakończeniu prac związanych z projektem uczytelnienia i ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta.

Zgodnie z projektem pomnik będzie miał 4 metry wysokości, w tym 2 metry zajmie cokół, na którym zostaną umieszczone postacie o porównywalnych rozmiarach. Baza cokołu ma wynosić 3,2 metra długości oraz 1,5 metra szerokości.

reklama

Rada Miasta podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na budowę zdecydowaną większością głosów – 13 radnych było za, 1 radna była przeciwna, natomiast 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Zgoda radnych na pomnik Hołdu Pruskiego w sercu Olsztyna historia Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia