11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Rekordowe 4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych

WiadomościRekordowe 4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych

19 podmiotów otrzyma blisko 4,2 mld dofinansowania na inwestycje w infrastrukturę. Środki zostaną przyznane na podstawie rozstrzygniętego 13 października br. konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego.

reklama

„To wyjątkowy, ważny dzień dla pacjentów i polskiej onkologii. Ogłaszamy wyniki konkursu na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Kwota, jaką przeznaczyliśmy, jest bezprecedensowa i rekordowa. To aż 4,2 mld zł dla 19 podmiotów z 14 województw. Środki te pochodzą z Funduszu Medycznego i stanowią 10 proc. jego budżetu” – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Dofinansowanie będzie służyć kompleksowym rozwiązaniom. To nie tylko infrastruktura, ale też budowa, rozbudowa i modernizacja podmiotów onkologicznych w całym kraju.

reklama

„Ośrodki te średnio otrzymają po 220 mln zł. Mam pełne przekonanie, że przełoży się to na dobro pacjentów, na opiekę na najwyższym poziomie, jak najszybszą diagnostykę, leczenie i finalnie wyleczenie” – zaznacza minister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wskazuje, że to wieloletnie programy inwestycyjne, które będą realizowane przez najbliższe lata, ale pierwsze środki popłyną do beneficjantów już w najbliższych miesiącach.

„Wychodzimy naprzeciw potrzebom, które diagnozujemy. Domykamy działania związane ze strategią nakreśloną w Ministerstwie Zdrowia w obszarze onkologii. Po Narodowej Strategii Onkologicznej, Krajowej Sieci Onkologicznej i darmowych szczepieniach przeciwko HPV, które też są finansowane z Funduszu Medycznego, takie domknięcie infrastrukturalno-doposażeniowe jest zwieńczeniem procesu wsparcia onkologii” – podkreśla wiceminister.

reklama

„W ramach tego konkursu pierwotna alokacja wynosiła 2,5 mld zł. W związku z tym, że zostało zaaplikowanych tyle wniosków – na rekordową sumę ponad 8 mld zł z wartością kosztorysową inwestycji – zwiększyliśmy tę alokację do rekordowych niemal 4,2 mld zł” – wskazuje.

„Ten konkurs w ramach Funduszu Medycznego to szansa na ogromny skok jakościowy w polskiej onkologii. Te środki są wręcz niewyobrażalne – to 10 razy więcej niż w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczało na wszystkie inwestycje” – stwierdza Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia.

Przypomina, że dzisiaj onkologia to przyczyna numer dwa zgonów Polaków. Mamy ok. 180 tys. zachorowań rocznie a 100 tys. osób umiera.

„Statystyki pokazują, że do 2030 r. liczba przypadków wzrośnie o 30 proc. i będzie to dotyczyło także ludzi młodszych, nie tylko osób w wieku emerytalnym. Nowotwory wkrótce staną się pierwszą przyczyną zgonów w polskim społeczeństwie. Dlatego w onkologię musimy inwestować” – podkreśla prof. Czauderna.

źródło: Urząd Wojewódzki

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia