20 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Rekordowe 4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych

WiadomościRekordowe 4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych

19 podmiotów otrzyma blisko 4,2 mld dofinansowania na inwestycje w infrastrukturę. Środki zostaną przyznane na podstawie rozstrzygniętego 13 października br. konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego.

reklama

„To wyjątkowy, ważny dzień dla pacjentów i polskiej onkologii. Ogłaszamy wyniki konkursu na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Kwota, jaką przeznaczyliśmy, jest bezprecedensowa i rekordowa. To aż 4,2 mld zł dla 19 podmiotów z 14 województw. Środki te pochodzą z Funduszu Medycznego i stanowią 10 proc. jego budżetu” – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Dofinansowanie będzie służyć kompleksowym rozwiązaniom. To nie tylko infrastruktura, ale też budowa, rozbudowa i modernizacja podmiotów onkologicznych w całym kraju.

reklama

„Ośrodki te średnio otrzymają po 220 mln zł. Mam pełne przekonanie, że przełoży się to na dobro pacjentów, na opiekę na najwyższym poziomie, jak najszybszą diagnostykę, leczenie i finalnie wyleczenie” – zaznacza minister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wskazuje, że to wieloletnie programy inwestycyjne, które będą realizowane przez najbliższe lata, ale pierwsze środki popłyną do beneficjantów już w najbliższych miesiącach.

„Wychodzimy naprzeciw potrzebom, które diagnozujemy. Domykamy działania związane ze strategią nakreśloną w Ministerstwie Zdrowia w obszarze onkologii. Po Narodowej Strategii Onkologicznej, Krajowej Sieci Onkologicznej i darmowych szczepieniach przeciwko HPV, które też są finansowane z Funduszu Medycznego, takie domknięcie infrastrukturalno-doposażeniowe jest zwieńczeniem procesu wsparcia onkologii” – podkreśla wiceminister.

reklama

„W ramach tego konkursu pierwotna alokacja wynosiła 2,5 mld zł. W związku z tym, że zostało zaaplikowanych tyle wniosków – na rekordową sumę ponad 8 mld zł z wartością kosztorysową inwestycji – zwiększyliśmy tę alokację do rekordowych niemal 4,2 mld zł” – wskazuje.

„Ten konkurs w ramach Funduszu Medycznego to szansa na ogromny skok jakościowy w polskiej onkologii. Te środki są wręcz niewyobrażalne – to 10 razy więcej niż w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczało na wszystkie inwestycje” – stwierdza Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia.

Przypomina, że dzisiaj onkologia to przyczyna numer dwa zgonów Polaków. Mamy ok. 180 tys. zachorowań rocznie a 100 tys. osób umiera.

„Statystyki pokazują, że do 2030 r. liczba przypadków wzrośnie o 30 proc. i będzie to dotyczyło także ludzi młodszych, nie tylko osób w wieku emerytalnym. Nowotwory wkrótce staną się pierwszą przyczyną zgonów w polskim społeczeństwie. Dlatego w onkologię musimy inwestować” – podkreśla prof. Czauderna.

źródło: Urząd Wojewódzki

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane