3 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Olsztyński MPEC ogłosił nową taryfę. Wzrosną ceny?

OlsztynOlsztyński MPEC ogłosił nową taryfę. Wzrosną ceny?

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie wprowadziło nową taryfę dla ciepła, ale o dziwo zapowiada niższe opłaty.

reklama

Zmiany taryfy dla ciepła MPEC wprowadza co jakiś czas, przy czym każdorazowo muszą one zostać zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nowe stawki obowiązują od 1 grudnia bieżącego roku.

Ostatnie zmiany przyniosły podwyżki kosztów

Kiedy pod koniec 2022 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie wprowadziło nowe ceny i stawki, mieszkańcy nie mieli powodów do radości. Średnioroczne opłaty za ciepło i usługi przesyłowe wzrosły bowiem o około 20,5 procent.

reklama

Przedstawiciele MPEC-u wyjaśniali wówczas, że to skutek tylko dwóch czynników: na koszty wpłynęły wzrost cen węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

–W związku z wprowadzeniem embarga na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej węgiel na unijnym rynku drożeje w tym roku w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe –mówiła wówczas „Gazecie Wyborczej” rzeczniczka prasowa MPEC w OlsztynieKamila Rostkowska-Różacka.

Na początku 2023 roku taryfa zmieniła się ponownie: koszt ogrzania około 30-metrowego mieszkania wzrósł o kilkadziesiąt złotych.

reklama

Nowa taryfa obniży ceny?

Nic więc dziwnego, że informacja o wprowadzeniu nowej taryfy spotkała się z nieufnością mieszkańców. Zmiany obowiązują od 1 grudnia bieżącego roku, ale tym razem MPEC obiecuje, że dla odbiorców oznacza to niższe koszty.

„Taryfa dla ciepła została zatwierdzona decyzją Prezesa URE z dnia 30 października 2023 r., która wraz z decyzją Prezesa URE została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE w dniu 30 października 2023 r. (…) Wprowadzenie przez MPEC XXI taryfy dla ciepła skutkuje spadkiem średniorocznych opłat za ciepło i usługi przesyłowe o ok. /-/ 9,8 proc.” – czytamy w opublikowanym przez olsztyński MPEC piśmie.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
6 grudnia 2023 12:07

Czyli jednak mogą obniżyć ceny i nie stracić na tym, więc do tej pory robili wszystkich w wała.

Poinformowany
6 grudnia 2023 22:57

Teoretycznie obniżyli (w stosunku do taryfy bez rekompensaty). W praktyce dla mieszkańców ceny będą podobne do wcześniejszych lub może nieco wyższe, bo owszem zmniejszy się cena ciepła, ale wzrośnie opłata za moc zamówioną.

Polecane
Ogłoszenia