fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Olsztyńscy radni zajęli się podczas ostatniej sesji projektem Strategii Rozwoju Miasta Olsztyn 2030+

OlsztynOlsztyńscy radni zajęli się podczas ostatniej sesji projektem Strategii Rozwoju Miasta Olsztyn...

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńscy radni zajęli się podczas ostatniej sesji projektem Strategii Rozwoju Miasta Olsztyn 2030+. To najważniejszy dokument, jaki wskazuje na plany rozwojowe i pomysł na stolicę Warmii i Mazur przyszłości.

reklama

Prace nad jego powstaniem zaczęły się w połowie 2021 roku. Dokument wyznacza kierunki działań w poszczególnych obszarach funkcjonowania samorządu oraz określa wizję Olsztyna na kolejne lata.

– Ustawa nie nakłada na nas przygotowania strategii, ale wszyscy wiemy, że trudno wyobrazić sobie samorząd  dobrze przygotowany do realizacji zadań bez takiego dokumentu – prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Jeśli mówimy o perspektywicznym rozwoju danej gminy, to taki dokument jest niezbędny. Oczywiście strategia nie rozwiąże wszystkich problemów, ale wskaże możliwości mierzenia się z nimi.

Olsztyn w ministerialnym projekcie
reklama

Jednym z kluczowych etapów był szereg spotkań z udziałem olsztynian oraz specjalistów spoza naszego miasta. To była doskonała okazja do tego, by spróbować wymyślić, jak stolica Warmii i Mazur ma wyglądać po 2030 roku. Podczas debat rozmawiano na temat praktycznie wszystkich dziedzin życia miasta.

– Praca nad strategią była dużym wyzwaniem dla nas, ale jeszcze większym dla naszego miasta – mówi zastępca prezydenta Olsztyna i przewodnicząca zespołu ds. opracowania strategii, Ewa Kaliszuk. – Należy jednak marzyć, snuć plany, mieć do czego dążyć.

reklama

Wizja Olsztyna przyszłości będzie realizowana przez trzy cele strategiczne: Olsztyn wrażliwy, Olsztyn otwarty oraz Olsztyn proaktywny. W każdym z tych zakresów zostały określone po cztery cele operacyjne. Co ważne – Strategia nie wskazuje konkretnych projektów. Te są określane w dokumentach wdrażających określone działania.

Ratusz wydał sporą sumę na promocję Olsztyna podczas Campusu Polska Przyszłości 2022

– Ten dokument to jest plan, a realizacja strategii to jest proces – główny ekspert strategii, prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. – W centrum tego dokumentu stawiamy mieszkańca. Mniej mówimy o inwestycjach, a bardziej o społeczeństwie. Nie mam wątpliwości, że jej realizacja będzie bardzo wymagająca, ale na pewno warto podjąć ten wysiłek.

Dokument stanowi przede wszystkim odpowiedź na zmiany sytuacji społeczno-gospodarczej Olsztyna, w szczególności takie jak kryzys gospodarczy, malejąca liczba mieszkańców, czy pandemia COVID-19, a także niekorzystne zmiany klimatu.

[Strategia Rozwoju Miasta Olsztyn 2030+]

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama