20 października 2016 r., już po raz czwarty, w Olsztynie odbyła się Gala Finałowa konkursowego przeglądu twórczości filmowej o tematyce penitencjarnej International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie”. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawują: Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.
Gala Finałowa Festiwalu odbyła się w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie nadzwyczaj uroczyście, a swoją obecnością zaszczycili ją: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki – fundator nagrody rzeczowej Grand Prix Festiwalu w kategorii Produkcja profesjonalna, w imieniu Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego, płk Włodzimierz Paszkowski – Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego, fundator nagrody rzeczowej za unikalne walory resocjalizacyjne, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, fundator nagrody rzeczowej Grand Prix Festiwalu w kategorii Produkcja amatorska a także w imieniu Prezydenta Olsztyna, fundatora nagrody specjalnej Dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna Krzysztof Otoliński. Ponadto swoją obecnością rangę Festiwalu podkreślili również: Dyrektor Okręgowy SW w Krakowie ppłk Włodzimierz Więckowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu mjr Tomasz Wiercioch, kpt. Mirosław Radliński przedstawiciel BP CZSW, Redaktor Naczelna „Forum Penitencjarnego” Małgorzata Nowotny, komendanci i dyrektorzy „zaprzyjaźnionych” służb mundurowych, sądów, prokuratur, instytucji biorących udział w procesie resocjalizacji naszych podopiecznych a także wielu innych placówek samorządowych i oświatowych. W tym roku, tak jak i w poprzednich latach, znaczną część publiczności stanowili studenci kierunków resocjalizacyjnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego a także uczniowie klas mundurowych z naszego regionu. Skazanych reprezentowała grupa kilkunastu osadzonych z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Olsztynie. W trakcie uroczystości trwającej trzy godziny, twórcy filmowi oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć nagrodzone filmy nadesłane z Polski i z zagranicy. Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu była Pani Ewa Błaszczyk aktorka teatralna, filmowa i pieśniarka. Prezentacji kariery zawodowej i osiągnięć artystycznych Ewy Błaszczyk dokonała dr hab. Mariola Marczak – Kierownik Zakładu Filmu i Nowych Mediów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W przeprowadzonym wywiadzie z Ewą Błaszczyk skupiła się na okolicznościach nakręcenia i przesłania filmu „Nadzór” z 1985, w którym aktorka zagrała główną rolę – skazanej za malwersacje finansowe.
Podczas przerwy, w kuluarach toczyły się żywe dyskusje na temat zaprezentowanych filmów jak również przebiegu Gali Finałowej IV IFF „Prison Movie”. Wszyscy podkreślali coraz wyższy poziom prowadzenia i przebiegu Gali Finałowej. Ze strony włodarzy regionu padły słowa zapewnienia o jeszcze większym zaangażowaniu Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Po przerwie, podczas wręczania laureatom statuetek „Dobrego Łotra” i nagród rzeczowych, artystyczny wysoki poziom uroczystości zagwarantował występ kwartetu smyczkowego AVISTA – absolwentek Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.
Do czwartej edycji Festiwalu “Prison Movie” w Olsztynie zostały nadesłane 24 filmy: z Polski i Wielkiej Brytanii. Olsztyński przegląd twórczości filmowej o tematyce penitencjarnej nie narzucał ograniczeń czasowych dla nadsyłanych produkcji, stąd też wśród ocenianych znajdują się filmy o różnej długości trwania, od 3’ do 42’. Już same tytuły przyciągają uwagę: “Schody do wolności”, “Sześć łap zza krat””, “Real People”, “Się wydawało”, “Bartnicka 10”, „Resocjalizacja i socjalizacja razem”, “Więzienie w Łęczycy”, “Wypadek”, “Jeden dzień z życia więźnia”, „Droga”, „Wielki Błękit”, „Jest nadzieja”, „Inauguracja Filii Parku Rzeźby w AŚ na Grochowie”, „Z życia wzięte… Krzywaniec”, „Wchodzimy z kamerą. Więzienie w Kaliszu”, „Ja, Skazaniec”, „Rozmowy z więźniami ZK Mielęcin”, „ Osadzeni w ZK stworzyli szokującą wystawę”, Horyzont Wolności”, „Polki w więzieniu na końcu świata”, „Karma”, „Horyzont Wolności”. Do tej edycji Festiwalu napłynęło, więcej niż w ubiegłym roku, filmów zrealizowanych przez ludzi profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną sztuki. Są też filmy zrealizowane przez ludzi znających zagadnienia penitencjarne “od środka” (wychowawcy penitencjarni, psychologowie, skazani) czy też innych “fascynatów tworzywa filmowego”.
Laureaci IV International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie”
– Nagroda Główna Festiwalu w kategorii Produkcja profesjonalna: Zdzisław Najda za film „Schody do wolności”
– Nagroda Główna Festiwalu w kategorii Produkcja amatorska: Monika Dąbrowska za film „Sześć łap zza krat”
– Nagroda za walory resocjalizacyjne: Maria Pisarek za film „Zakład w Wiśniczu”
– Nagroda w kategorii Najlepszy film zagraniczny: Jury nie przyznało nagrody w tej kategorii
– Nagroda specjalna Festiwalu: Zbigniew Bajek za film „Dramat Wolności”
– Nagroda za muzykę lub opracowanie muzyczne: Utwór „Karma” Joanny Kondrat muzyka do filmu „Sześć łap zza krat”