1 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zmarła wybitna dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W czwartek pogrzeb

OlsztynZmarła wybitna dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W czwartek pogrzeb

16 listopada 2023 roku odeszła dr n. med. Olga Szwałkiewicz, znana i szanowana Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, działająca na tym stanowisku w latach 1957-1983. Jej uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 listopada 2023 roku, w Olsztynie. Msza żałobna rozpocznie się o godzinie 10.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpi wyprowadzenie na cmentarz komunalny przy ulicy Poprzecznej.

reklama

Nieoceniony wkład w rozwój pediatrii

Dr Olga Szwałkiewicz poświęciła całe swoje życie rozwojowi pediatrii, zarówno jako lekarz, pedagog, jak i organizator ochrony zdrowia. Jej ogromne zaangażowanie i inicjatywa przyczyniły się do powstania w 1966 roku szpitala pediatrycznego przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie, który do dziś jest siedzibą Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Jako dyrektor tej placówki przez 27 lat, doktor Szwałkiewicz przyczyniła się do jego dynamicznego rozwoju, czyniąc go kluczowym ośrodkiem pediatrycznym w tej części Polski.

reklama

Szeroki zakres działalności i osiągnięć

Olga Szwałkiewicz była nie tylko lekarzem, ale także społecznikiem i pedagogiem. W latach 1961-1969 pełniła funkcję posła na Sejm, a także wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia. Była również konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pediatrii, przewodniczącą Oddziału Olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz wykładowcą w lokalnych uczelniach wyższych. Jej praca naukowa i organizacyjna obejmowała liczne publikacje, a także działalność w takich organizacjach jak Ogólnopolski Komitet Pokoju, Liga Kobiet czy Towarzystwo Miłośników Zdrowia.

Wrażliwość i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi

Niezwykła energia i pasja zawodowa dr Szwałkiewicz, połączone z wrażliwością na potrzeby zdrowotne i wychowawcze dzieci, były motorem jej działania. Była lekarzem bardzo lubianym przez pacjentów, cenionym przez ich rodziców oraz personel szpitala. Jej praca i osiągnięcia, w tym budowa nowego szpitala oraz wykształcenie pokoleń pediatrów, stanowią trwały wkład w opiekę zdrowotną nad dziećmi w województwie warmińsko-mazurskim.

reklama

Wspomnienie i wyrazy współczucia

Dr Olga Szwałkiewicz pozostanie w pamięci wielu jako wspaniały człowiek i ceniony lekarz, całkowicie oddany swoim pacjentom. Dyrekcja i pracownicy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie we wpisie na Facebooku wyrażają najszczersze współczucie Rodzinie i Najbliższym, podkreślając, jak wielkim zaszczytem było móc pracować i korzystać z dorobku tak wyjątkowej osoby.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia