fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Burzliwa dyskusja o rozpoznaniu inicjatywy „Stop in vitro”

reklama
reklama

Radni województwa warmińsko-mazurskiego nie zajmą się obywatelską inicjatywą „Stop in vitro”. Radni stoczyli na ten temat burzliwą dyskusję. Jeden z inicjatorów akcji podkreślił, że reprezentowana przez niego organizacja „jest bardzo skuteczna i potrafi sprawić, że ktoś pożegna się z mandatem”, co przewodnicząca sejmiku określiła mianem „gróźb”.

Od maja inicjatywę „Stop in vitro na Warmii i Mazurach” organizowała Fundacja Życie i Rodzina. Petycję, w której wzywano radnych do zaprzestania finansowania procedury in vitro z publicznych pieniędzy, podpisało 3,5 tys. obywateli regionu. Petycja nawiązywała do tego, że samorząd warmińsko-mazurskiego przeznaczył na ten cel 210 tys. zł szacując, że z procedury in vitro skorzystają 42 pary.

We wtorek na sesji sejmiku radni regionu wysłuchali wnioskodawców inicjatywy „Stop in vitro”. Ich przedstawiciel mówił m.in., że dzieci urodzone z tej procedury rodzą się m.in. z wadami serca, apelował, by „zaprzestać finansowania de facto zabijania zarodków”. W odpowiedzi na to lekarz – chirurg dziecięcy Tadeusz Politewicz (KO) nazwał wypowiedź prelegenta „bzdurami” i wniósł o zakończenie dyskusji, co zostało przegłosowane.

Czytaj też:  Eksperci: duża liczba osób na kwarantannie może dezorganizować pracę firm
reklama

Oburzyło to jednak radnych PiS, którzy twierdzili, że zgłaszali się do dyskusji, ale system nie uwzględnił ich zgłaszania się (sesja odbywała się zdalnie). W efekcie wywiązała się burzliwa debata, a wnioskodawca inicjatywy „Stop in vitro na Warmii i Mazurach” powiedział, że roześle do wszystkich osób, które popisały petycję informacje o postawie radnych. Zaznaczył też, że reprezentowana przez niego organizacja „jest bardzo skuteczna i potrafi sprawić, że ktoś pożegna się z mandatem”.

Stwierdzenia te przewodnicząca sejmiku Bernadetta Hordejuk określiła mianem „gróźb”.

W efekcie radni sejmiku zdecydowali, że nie zajmą się petycją inicjatywy „Stop in vitro na Warmii i Mazurach”. Przeciwni temu byli radni PiS.

źródło: PAP