Pisz – miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim – znajduje się nad urokliwym Jeziorem Roś. Przez miasto przepływa rzeka Pisa, a dodatkowo jest ono otoczone Puszczą Piską. Tak piękne okoliczności przyrody zachęcają inwestorów do tego, by to właśnie tu pobudować swój wymarzony dom.
Położenie miasta zachęca do tego, by wykorzystywać rozwiązania ekologiczne, a całą budowę przeprowadzać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Budowa domów w Piszu powinna być więc oparta na nowoczesnych technologiach, które pozwalają na wzniesienie budynku energooszczędnego. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?
Domy energooszczędne – współczesny wzór budownictwa jednorodzinnego
Dom energooszczędny to – z definicji – budynek, który charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło, niż ma to miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego. Budynki, które można nazwać energooszczędnymi, będą charakteryzowały się bryłą bez mostków cieplnych, a także z dobrą termoizolacyjnością przegród zewnętrznych. Budowa domu w warmińsko-mazurskim powinna opierać się na określonych parametrach i spełniać konkretne normy.
Jeśli dom ma być energooszczędny, musi opierać się na zwartej bryle. Najlepiej wybrać projekt na planie prostokąta. Dach domu energooszczędnego powinien być jedno- lub dwuspadowy. Istotne jest także to, by był pozbawiony wykuszy i lukarn. Warto też wybrać dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym zamiast parterowego – to właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła.
Budowa domu energooszczędnego w Piszu powinna opierać się na dwóch parametrach – współczynniku EP i współczynniku EUco. Pierwszy nich określa zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię (współczynnik ten powinien kształtować się na poziomie niższym niż 60 kWh/m kw./rok). Drugi ze współczynników określa zapotrzebowanie budynku na energię użytkową, która przeznaczona jest do ogrzewania domu. Dla domów energooszczędnych wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 40 kWh rocznie.
Innym rozwiązaniem jest pobudowanie domu pasywnego – nie tylko pozwala on oszczędzać energię, lecz także odzyskać ją i ponownie wykorzystać. Istotną kwestią przy domu pasywnym jest bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Tego typu budynki powinny mieć tak zaprojektowany układ pomieszczeń, by można było w pełni wykorzystać naturalne światło słoneczne. Istotny będzie w tym przypadku również wybór odpowiedniej działki.
Zastosowanie rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii
Jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej, w domach energooszczędnych najlepiej jest wykorzystać odnawialne źródła energii. Największa popularnością cieszą się wśród inwestorów:
- ogniwa fotowoltaiczne,
- kolektory słoneczne,
- pompy ciepła,
- rekuperatory służące do odzyskiwania energii cieplnej.
Technologie budowlane domów energooszczędnych powinny uwzględniać wszelkie warunki, będące gwarancją zysków energetycznych. Jednym z popularniejszych sposobów na ogrzewanie domów energooszczędnych są pompy ciepła, czyli urządzenia, wykorzystujące energię cieplną nagromadzoną w środowisku – z gruntu, wody lub powietrza. Innym rozwiązaniem są kotły na biomasę – ogrzewanie takie nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.
Technologie budowlane pozwalające na wybudowanie domu energooszczędnego
Chcąc cieszyć się domem energooszczędnym, warto o tej kwestii pomyśleć już na etapie wyboru technologii budowlanej. Najlepiej zdecydować się na nowoczesne, alternatywne metody.
Polecana jest chociażby technologia domów prefabrykowanych. Powstają one poprzez stworzenie w fabryce większych elementów, które później przewozi się na działkę klienta i składa w całość. Technologia ta to gwarancja precyzji i dokładności.
Budowa domu prefabrykowanego w Piszu jest też gwarancją działania proekologicznego – produkcja nie generuje wielu odpadów, śmieci nie powstają też na placu budowy. Budynki tak wzniesione są szczelne, a użyte w procesie produkcji materiały spełniają wszelkie normy i wymogi. Wykonawcy dbają też o odpowiednią izolację ścian, sufitu czy fundamentów.
Aby mieć pewność, że dom w pełni będzie spełniał wszystkie oczekiwania, warto skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Extradom.pl, jakim jest Projekt z Budową. Można w nim wybrać spośród wielu technologii i materiałów budowlanych. Dom zostanie wzniesiony przez zaufanego wykonawcę, który będzie dopilnowywał harmonogramu prac i wszelkich formalności.