Właśnie kończą się ostatnie prace na przebudowywanej hali Urania w Olsztynie. Prezydent Piotr Grzymowicz przekazał, że od 15 listopada mają zacząć spływać dokumenty, na podstawie których będzie można odebrać obiekt. Zaznaczył także, że współpraca z wykonawcą dobrze się układa.
Nowa jakość
Hala Urania po remoncie ma wprowadzić nową jakość w życie olsztynian. Teraz zmieści się tutaj ponad 4 tysiące widzów. Na hali będzie można organizować imprezy kulturalne i sportowe na najwyższym poziomie – niezależnie od warunków pogodowych.
To otwiera zupełnie inne możliwości dla stolicy Warmii i Mazur.
Prace wykończeniowe zbliżają się do końca i zostaną uwieńczone instalacją pod kopułą ogromnego telebimu.
Odbiory od 15 listopada
Wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie oddany do użytku już niebawem.
– Od 15 listopada zaczną do nas spływać dokumenty odbiorowe – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz po spotkaniu z wykonawcami.
Swoją opinię muszą wyrazić strażacy, sanepid, a ostateczne pozwolenie na użytkowanie obiektu musi wydać Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Włodarze Olsztyna planują otworzyć zbudowane przy hali Urania lodowisko już 16 grudnia.
Na 15 grudnia zaplanowano udostępnienie obiektu mieszkańcom. Uroczyste otwarcie będzie obfite w imprezy sportowe i kulturalne, na scenie wystąpi między innymi Ralph Kamiński.
Co będzie w Uranii?
W hali Urania znajdzie się szereg pomieszczeń, między innymi hala główna i rozgrzewkowa z widownią, rekreacyjna ścianka wspinaczkowa czy lodowisko kryte, po którym w okresie letnim będzie można jeździć na wrotkach czy rolkach.
Obiekt wybudowano z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, dotyczących ogrzewania i regulacji temperatury, stosując między innymi pompy ciepła.
Wykorzystano elementy z lat 70. zeszłego wieku – elementy nośne.
Dla odwiedzających będzie dostępny parking podziemny z punktem do ładowania samochodów elektrycznych oraz parking naziemny, mieszczący 274 pojazdy.
Urania ma przynosić zyski
Do kierowania halą Urania wydzielono spółkę, której zadaniem ma być wypracowanie jak największego przychodu. Spółka będzie się zajmować wynajmowaniem obiektu na różnego typu imprezy sportowe, kulturalne, koncerty czy targi. Najprawdopodobniej znajdzie się też sponsor tytularny, który wykupi nazwę hali.
Już teraz można nabyć bilety na pierwsze zaplanowane w Uranii imprezy komercyjne.
Budowa nowej hali Urania kosztowała około 200 milionów złotych.
źródło: Gazeta Wyborcza
Ponad 300 mln ze wszystkimi aneksami z tego co podawaly wczesniej media. Do tego za krotkie lodowisko zeby ktokolwiek z zespolow ligowych czy reprezentacyjnych mogl tam trenowac i za male trybuny na organizacje np siatkarskich imprez miedzynarodowych (wymog cev to min 5000miejsc). Do tego pomarszczony dach (ile razy ratusz zlecal eskpertyzy? Z 6 zeby tylko wyszlo na ich a za kazdym razem wykazywano ze to wina wadliwych wytycznych miasta a nie bledow realizatora). No piekna ta hala xd.