fbpx
19 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Samorząd Olsztyna czeka na dokumenty dotyczące hali Urania

reklama

Samorząd Olsztyna chce wyremontować halę widowisko-sportową Urania. Zgłosiły się cztery firmy, ale wszystkie zaproponowały wyższe ceny, niż zaplanowane na ten cel. W nadchodzącym tygodniu okaże się, czy ratusz będzie szukał dodatkowych pieniędzy, czy unieważni przetarg na remont.

Hala Urania jest jednym z symboli Olsztyna. Powstawała w latach 1973-78. Przez lata odbyły się w niej wydarzenia sportowe i kulturalne, m.in. mecz tenisowy Pucharu Davisa Polska-Finlandia w 1979 roku, w którym zagrał Wojciech Fibak. W hali przez lata organizowano też seanse filmowe, koncerty, grali w niej m.in. siatkarze i szczypiorniści. Niestety stan techniczny Uranii jest tak opłakany, że władze Olsztyna od kilku lat przygotowują się do generalnego remontu hali.

Z dotychczasowego obiektu pozostanie praktycznie jedynie szkielet, co pozwoli zachować charakterystyczny, historyczny kształt. Reszta zostanie wybudowana od podstaw. Prace planowano zacząć w drugim kwartale tego roku i zakończyć do jesieni 2023 roku. Olsztyński ratusz uzyskał 131,5 mln zł unijnego dofinansowania. Aby uzyskać tak znaczące dofinansowanie, niezbędne były rozmowy z Komisją Europejską. Uzyskana kwota jest bowiem wynikiem szeregu przesunięć w Regionalnym Programie Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

reklama

Olsztyński ratusz rozpisał już przetarg na wykonawcę prac.

„Przebudową hali Urania zainteresowane są cztery firmy. Niestety kwoty jakie zaproponowały mocno przewyższają zaplanowany budżet na ten cel. Na modernizację przeznaczyliśmy około 175 milionów złotych, w tej kwocie jest dofinansowanie unijne. Ale najniższa oferta złożona w przetargu opiewa na sumę blisko 195 milionów złotych” – poinformowała rzeczniczka prasowa ratusza Marta Bartoszewicz.

Jak przyznała, w związku z tym, firma, która zaproponowała najniższą ofertę cenową została wezwana przez ratusz do uzupełnienia dokumentów. „Czas wyznaczony tej firmie upływa w poniedziałek, 12 kwietnia. Gdy otrzymamy to, czego oczekujemy wówczas dopiero zbadamy tę ofertę pod względem formalnym” – dodała Bartoszewicz. Zaznaczyła, że obecnie samorząd Olsztyna „stoi przed dylematem – unieważniać przetarg, czy spróbować wygospodarować brakujące środki w budżecie”.

„Wstępnie skłaniamy się ku tej drugiej opcji, jednak na to musi wyrazić zgodę Rada Miasta” – zastrzegła Bartoszewicz.

Wizja nowej Uranii została wskazana w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Komisja w marcu 2016 roku zdecydowała, że najlepszą koncepcję przygotowali olsztynianie z Urban Architect. I to właśnie ta pracownia przygotowała projekt, który ma być realizowany.

W głównej bryle zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Będzie zlokalizowane niżej niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza, a w niej m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego.

Urania jest jedynym tak dużym obiektem widowiskowo-sportowym w Olsztynie i regionie.

źródło: PAP

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze