3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Koncert muzyki epoki renesansu w olsztyńskim zamku w hołdzie wielkiemu astronomowi

OlsztynKoncert muzyki epoki renesansu w olsztyńskim zamku w hołdzie wielkiemu astronomowi

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w olsztyńskim zamku zaplanowane jest niezwykłe wydarzenie dla miłośników muzyki renesansowej. W wyjątkowej artystycznej oprawie 15 listopada o godzinie 17:00 odbędzie się koncert, który jest częścią autorskiego projektu „Impresje Kopernikańskie” Barbary Rytwińskiej, prezeski Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

reklama

Podczas koncertu zaproszeni artyści zaprezentują muzykę epoki renesansu w nowych aranżacjach. Jak zaznacza Barbara Rytwińska, projekt ma na celu twórcze upamiętnienie 550. urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, którego związek z olsztyńskim zamkiem jest niezaprzeczalny.

Gabriela Konarzewska – dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna – podkreśla, że koncert poprzedzony był warsztatami instrumentalno-wokalnymi. Były one prowadzone przez dyrygentów, którzy współpracują z chórami i zespołami muzycznymi. Owocem tych działań jest wyselekcjonowany repertuar o wysokim stopniu aranżacji i wykonania, który obejmować będzie m.in. kameralną muzykę renesansową.

reklama

Podczas koncertu wystąpi wielu uzdolnionych artystów. Publiczność będzie miała okazję posłuchać solistów Mateusza Pająka oraz Natalii Cygańskiej, a także wysłuchać tria gitarowego składającego się z Nataszy Gawryś, Leny Szmarowskiej i Jakuba Surmańskiego. Na estradzie pojawi się również Dziecięca Orkiestra Smyczkowa, Grupa Smyczkowa Absolwent oraz Musica in Via z Instytutu Sztuki UWM. Koncert poprowadzi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wydarzenie współfinansuje Gmina Olsztyn, a wstęp dla publiczności jest wolny.

reklama

To pierwsze z dwóch zaplanowanych koncertów. Następne muzyczne wydarzenie w ramach projektu „Impresje Kopernikańskie” zaplanowane jest na 26 listopada o godzinie 12:00 we Fromborku.

Projekt ten umożliwia bliższe spotkanie mieszkańców z kulturą i nauką, podkreślając znaczenie Mikołaja Kopernika w historii Olsztyna oraz polskiej i światowej nauce. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w wyjątkowym koncercie, który będzie nie tylko okazją do uczczenia rocznicy urodzin astronoma, ale również do wysłuchania pięknej muzyki renesansowej.

Koncert muzyki epoki renesansu w olsztyńskim zamku w hołdzie wielkiemu astronomowi kultura Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia