3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Różnice w przyjęciu spadku za granicą w różnych krajach: Czechy, Niemcy

Materiał partneraRóżnice w przyjęciu spadku za granicą w różnych krajach: Czechy, Niemcy

Specyfika dziedziczenia za granicą. Jak zarejestrować spadek w Czechach? Niuanse niemieckiego prawa spadkowego

reklama

Kwestia przyjęcia spadku za granicą staje się coraz bardziej bieżącą w świecie globalizacji i ciągłych migracji. Zjawisko to nie tylko odzwierciedla złożoność współczesnego świata, ale także stwarza liczne wyzwania i możliwości dla osób i rodzin. Wiele osób ma krewnych za granicą, z którymi stale się komunikują i wspierają. Kiedy jednak bliska osoba umiera za granicą i pozostawia spadek, otrzymanie go może nie być łatwe.

W takich sytuacjach wchodzą w życie umowy międzynarodowe dotyczące spadku zagranicznego. Prawnicy specjalizujący się w sprawach spadkowych pomogą zrozumieć tę kwestię. Będą potrafili sporządzić dokumenty do wstępu w prawo do spadku i przerejestrowania majątku spadkowego.

reklama

Rejestracja spadku w Czechach

Otrzymać spadek w Republice Czeskiej na podstawie testamentu lub na mocy prawa. W tym kraju nie da się obejść bez doświadczonego prawnika spadkowego. Największą rolę w podziale majątku zmarłego odgrywa testament. Zgodnie z nim następuje podział. Jeżeli zachodzi brak tego dokumenta, normy przewidują kolejność uzyskiwania prawa do spadku z mocy prawa. Za najbliższych krewnych uważa się dzieci i męża lub żonę. Spadek zostaje podzielony między nich w równych częściach.

W przypadku nieporozumień pomiędzy spadkobiercami sprawa zostaje rozstrzygnięta przez sąd. Często w tym przypadku spadkobierca może odmówić przyjęcia spadku, aby nie spłacać długów za usługi komunalne lub sprzątanie terytorium, które powstały w procesie spadkowym. Spadek bez testamentu nie jest typowy dla Czechów. Najczęściej decydują w tej sprawie już za życia, sporządzając testament.

reklama

Spadek w Niemczech

Biorąc pod uwagę każde prawo spadkowe, można stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest złożenie testamentu ze wskazaniem zasady podziału pomiędzy spadkobierców. Dzięki temu dokumentowi spadek za granicą staje się mniej problematycznym. W Niemczech podobnie jak w innych krajach, spadek na podstawie testamentu przebiega najszybciej. Ponadto spadkodawca może określić w tym dokumencie prawo, pod jakim nastąpi spadek.

Testament jest ważnym dokumentem prawnym, który określa sposób podziału majątku spadkodawcy po jego śmierci. Przede wszystkim określa się osobę, która będzie wykonawcą testamentu. Może to być członek rodziny, powiernik lub prawnik. Następnie tworzona jest lista wszystkich aktywów, w tym nieruchomości, pieniędzy, kosztowności itp. Testament określa, w jaki sposób spadkodawca chce podzielić ten majątek pomiędzy spadkobierców. Prawnik za granicą w sprawach spadkowych świadczy pełen zakres usług i może całkowicie zastąpić obecność swojego klienta, działając na podstawie pełnomocnictwa notarialnego.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
20 listopada 2023 07:56

Powiedzial co wiedzial

Amelia
17 listopada 2023 11:00

Dziękuję za ten artykuł Ciekawie było przeczytać o podstawach otrzymania spadku w Czechach i Niemczech. Ciekawie byłoby poznać także inne kraje

Polecane
Ogłoszenia