2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Praca doktorska zrealizowana kamerą: film dokumentalny o plebiscycie 1920 i jego bohaterze został tematem naukowym

WiadomościPraca doktorska zrealizowana kamerą: film dokumentalny o plebiscycie 1920 i jego bohaterze...

Filmy koprodukowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy nie tylko zyskują uznanie na festiwalach filmowych, lecz także przenikają do świata akademickiego. Weronika Wojnach reżyserka i operatorka filmu „Sprawa Gottlieba Linki czyli Plebiscyt 1920” obroniła doktorat na ten temat na Wydziale Operatorskim łódzkiej filmówki.

reklama

Głównym tematem dokumentu jest plebiscyt, który odbył się w 1920 roku na terenie Warmii, Mazur i Powiśla. Kluczową postacią filmu jest Gottlieb Linke, polityczny działacz mazurski, który zginął w wyniku politycznego morderstwa. Linke był znaczącą postacią ówczesnego oporu, który wraz z grupą Mazurów oraz we współpracy z polskim dyplomatami udał się do Paryża na konferencję pokojową, by apelować o odstąpienie od plebiscytu i przyłączenie ziemi mazurskiej do Polski.

Twórczyni filmu stawia na refleksję historyczną, przypominając o heroizmie działacza, jego odwadze i determinacji w dążeniu do uczciwego przeprowadzenia głosowania. Pozytywnie o filmie wypowiedziała się Magda Łazarkiewicz, jedna z ekspertek 3. Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, podkreślając, że: „ Warto, a nawet trzeba przypominać o takich bohaterach w czasach, kiedy byle kibol czy narodowiec nazywa się polskim patriotą!”.

reklama

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia