Po niemal pięciu dekadach działalności, Planetarium w Olsztynie, które otwarto w 1973 roku, przechodzi gruntowną modernizację. Władze miasta zapowiadają realizację ambitnego projektu “Śladami Mikołaja Kopernika”, mającego na celu odnowienie i rozbudowę placówki, by stała się ona centrum edukacji astronomicznej XXI wieku.
Zainicjowane zmiany obejmują wprowadzenie nowoczesnego systemu projekcyjnego, który podniesie poziom wizualny i merytoryczny prezentowanych pokazów. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, zapewnia, że nowa instalacja, składająca się z najnowocześniejszych projektorów, generatorów obrazu, oprogramowania astronomicznego oraz systemów sterowania, zaoferuje odwiedzającym zupełnie nową jakość doświadczenia.
Zamknięcie placówki na rzecz postępu
Modernizacja wymaga jednak tymczasowego zamknięcia Planetarium, co jest zaplanowane na okres od 1 do 15 grudnia. Mimo krótkotrwałych niedogodności dla odwiedzających, krok ten jest konieczny do zainstalowania nowego sprzętu i przeprowadzenia niezbędnych prac renowacyjnych.
Większa inwestycja w horyzoncie
Przebudowa Planetarium to tylko część większego planu, który przewiduje kompleksowe odnowienie i rozbudowę obiektu, w tym stworzenie bazy księżycowej jako głównej atrakcji nowego centrum edukacyjnego. Z zaplanowanego budżetu w wysokości 30 milionów złotych wyniknie nowa jakość atrakcji turystycznej i edukacyjnej w regionie. Realizacja tej inwestycji już ruszyła z wykonaniem projektu technicznego, którego ukończenie planowane jest na przyszły rok. Na tej podstawie zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane.
Z nadzieją na to, że po zakończeniu wszystkich prac, Planetarium w Olsztynie stanie się nowoczesnym obiektem naukowym, mieszkańcy i turyści z niecierpliwością oczekują ponownego otwarcia tej uznanej instytucji.
źródło: Gazeta Wyborcza