11 C
Olsztyn
niedziela, 19 maja, 2024
reklama

Olsztyn przygotowany na nadchodzącą zimę?

OlsztynOlsztyn przygotowany na nadchodzącą zimę?

Zapasy piasku, soli i opału, rozmowy z bezdomnymi oraz przeglądy wszystkich kluczowych systemów – Olsztyn podejmuje szeroko zakrojone działania wobec zbliżającego się sezonu zimowego. Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem prezydenta miasta zebrał się, by omówić stan przygotowań.

reklama

Służby mundurowe oraz instytucje pomocy społecznej z Olsztyna, w tym Komenda Miejska Policji, Straż Miejska oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, podjęły działania w celu zapobiegania wypadkom i tragedii w trakcie zimy. Służby skupiają swoje wysiłki na przeglądzie miejsc, gdzie gromadzą się bezdomni i informują ich o miejscach noclegowych.

–  Kontrolując miejsca przebywania bezdomnych mamy ze sobą ciepłą herbatę, suchy prowiant i często również odpowiednią odzież, by zabezpieczyć te osoby, które nie chcą skorzystać z noclegowni – mówi Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie. Strażnicy miejscy dokładają wszelkich starań również w kwestii ochrony osób nietrzeźwych narażonych na niskie temperatury.

reklama

Zimowe chłody to także intensywne użytkowanie domowych pieców. Lipiński zaznacza, że strażnicy reagują na zgłoszenia od mieszkańców i regularnie kontrolują posesje pod kątem spalania odpadów. W te działania włączono również nowoczesną technologię – drona, który pomaga określać rodzaj używanego paliwa.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest przygotowane do sezonu grzewczego i nie przewiduje braków w dostawach paliwa, co było problemem w ubiegłym roku. Konrad Nowak, prezes MPEC, zapewnił o zakupie sporego zapasu miału węglowego, który stanowi połowę rocznego zużycia. Poinformował także o przeglądach sieci i dokonaniu niezbędnych napraw.

Podobne działania przeprowadziło także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zapewnia o sprawności swoich węzłów przesyłowych. Za bezpieczeństwo dróg odpowiada z kolei Zarząd Dróg Zieleni i Transportu, który zawarł umowy z siedmioma firmami do odśnieżania dróg oraz z trzema firmami, które będą odpowiedzialne za stan chodników.

reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przeprowadziło przeglądy infrastruktury torowej, sieci trakcyjnej i przygotowuje swoje pojazdy do zimy. Jak podkreślił Jerzy Roman, prezes MPK, tabor jest w pełni sprawny i gotowy na mrozy.

Zima stanowi wyzwanie również dla zwierząt, więc olsztyńskie schronisko ociepliło budy i przygotowało niezbędne zapasy karmy dla swoich podopiecznych.

O gotowości do działania w trudnych warunkach atmosferycznych zapewniają również służby ratunkowe, sanepid, inspektorat weterynarii i nadzór budowlany.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia