8 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Sezon grzewczy rozpoczęty – uważajmy na tlenek węgla!

OlsztynSezon grzewczy rozpoczęty - uważajmy na tlenek węgla!

Coraz chłodniejsze dni i noce sprawiają, że odkręcamy kaloryfery. Czujność powinni zachować przede wszystkim mieszkańcy ogrzewający się we własnym zakresie.

reklama

Zatorze jest tym olsztyńskim osiedlem, na którym wiele obiektów nie jest podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej – przypominają miejscy urzędnicy. – Ale nie tylko tam właściciele mieszkań uruchamiają gazowe piecyki albo rozpalają ogień w piecach. W takich przypadkach bywa, że niezbędne są interwencje strażaków. To zarówno akcje związane z zatruciami tlenkiem węgla, jak i pożarami sadzy w kominie.

Warto pamiętać, że czad jest silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym gazem, co znacznie utrudnia jego wykrycie. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in.: węgla, drewna lub gazu w domowych piecach i kuchenkach. Jeśli w ten sposób ogrzewamy mieszkanie, trzeba być czujnym. Ból głowy, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie mogą być sygnałem, że z urządzeń grzewczych wydostaje się tlenek węgla.

reklama

Jak co roku, w związku z sezonem grzewczym, przypominamy o zasadach bezpieczeństwa związanych z eksploatacją urządzeń ogrzewczych gazowych i na paliwo stałe – mówi Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. – To od nas samych zależy, czy będziemy przygotowani i bezpieczni. Obowiązki to jedno, ale wyobraźnia, zdolność oceny zagrożenia to najważniejsze elementy. Detektory tlenku węgla, czujki CO to urządzenia ostrzegające nas o niebezpieczeństwie jeszcze przed powstaniem stężeń śmiertelnych.

Najtańsze, atestowane czujki kosztują kilkadziesiąt złotych, a mogą uratować życie. Warto jednak pamiętać o innych podstawowych środkach ostrożności, które pozwolą ustrzec się przed zagrożeniami. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, używać niesprawnych technicznie piecyków, zbyt szczelnie zamykać okien. Trzeba też pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń grzewczych.

Podczas każdego sezonu grzewczego olsztyńscy strażacy do wezwań związanych z tlenkiem węgla i pożarami sadzy wyjeżdżają ok. 150 razy. Od 2010 roku takich akcji było ok. 800, ucierpiało ponad 200 osób, sześć nie przeżyło.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia