3 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Jak to wygląda w Olsztynie? Pomoc Ukraińcom niesiona przez urzędy, instytucje i osoby prywatne

OlsztynJak to wygląda w Olsztynie? Pomoc Ukraińcom niesiona przez urzędy, instytucje i...

Nikt nie wie, ile uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Olsztynie. “Miasto przyjęło 58 osób w swoim hotelu, ale podejrzewamy, że jest ich znacznie więcej, ponieważ wiele z nich znajduje się w prywatnych domach” – powiedziała rzecznik ratusza. Jednakże Olsztyn, miasto położone na północnym wschodzie kraju, skupia wiele instytucji i osób, które pomagają uchodźcom przybyłym z Ukrainy.

reklama

W hotelu “Relaks” mieszkający tam uchodźcy otrzymują skrzynki z artykułami higienicznymi, odzieżą czy zabawkami. Wolontariuszki tłumaczą im, gdzie można znaleźć miejsca, w których można znaleźć potrzebne artykuły. W mieście działa wiele punktów, w których uchodźcy mogą uzyskać pomoc, m.in. restauracja Tandor, PCK czy Bank Żywności, a cerkiew greckokatolicka służy jako miejsce, gdzie potrzebujący czują się swobodnie.

Olsztyniacy w mediach społecznościowych wymieniają się informacjami na temat tego, czego potrzebują uchodźcy, którymi się opiekują. Występują tam również pierwsze oferty pracy dla Ukraińców oraz wiele propozycji pomocy przy wyposażeniu pustych mieszkań. Miasto przygotowuje również budynek po dawnym domu dziecka, który zostanie przekształcony w ośrodek wsparcia dla uchodźców.

reklama

Służby wojewody zapewniają ulotki dla uchodźców, w których zawarte są informacje niezbędne dla legalnego pobytu, leczenia i edukacji. Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody, poinformował, że uchodźcy potrzebują teraz pomocy psychologicznej, a w służbach wojewody pracuje już psycholog mówiący po ukraińsku.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ściema rzadowa
12 marca 2022 12:40

Na dworcu zachodnim w warszawie w 17 dniu wojny na ukrainie nie powstał punkt rządowy rejestracyjny ,tak wyglada pomoc rzadu ????

ks. A.
10 marca 2022 19:08

No, wreszcie pojąłem czemu biedacy z Ukraini nie otrzymują żadnego wsparcia, pomocy od Kościoła..? Toż to klienci cerkwi, więc kościół katolicki ma ich… zalecam przekwalifikowanie się albo przynajmniej kłamstwa…

Polecane
Ogłoszenia