4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Rola pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w powodzeniu ciąży – odkrycie naukowców z Olsztyna

OlsztynRola pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w powodzeniu ciąży – odkrycie naukowców z Olsztyna

Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie są bliżej poznania skomplikowanych mechanizmów wpływających na powodzenie ciąży w jej wczesnym etapie. 

Według naukowców jednym z decydujących czynników sukcesu procesu zagnieżdżenia się zarodka w macicy jest „komunikacja” między rozwijającym się zarodkiem a organizmem matki. Szczegółowe badania wykazały, że kluczową rolę w tym procesie odgrywają pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które są unikalnymi nośnikami molekularnego ładunku. Są one wydzielane i przez zarodek, i przez matkę.

Profesor Monika Kaczmarek z Laboratorium Biologii Molekularnej, która prowadzi badania na ten temat, podkreśla, że zrozumienie procesu komunikacji między zarodkiem a matką pozwoli odpowiedzieć na pytania dotyczące genezy niepowodzeń ciąży. Niektóre z tych przyczyn to wady genetyczne zarodków, brak gotowości macicy do przyjęcia zarodka lub zaburzenia w procesie „komunikacji” między zarodkiem a matką.

Badania przeprowadzone przez zespół prof. Kaczmarek dowiodły, że wczesne etapy implantacji zarodka są regulowane przez wymianę pęcherzyków zewnątrzkomórkowych między zarodkiem a endometrium, czyli błoną śluzową wyściełającą jamę macicy.

Naukowcy użyli w swoich badaniach modelu świni domowej, u której występuje wydłużony okres przedimplantacyjny, co ułatwia badanie dialogu między zarodkiem a matką. Wyniki badań pokazały, że podczas wczesnej ciąży światło macicy obfituje w pęcherzyki zewnątrzkomórkowe. Pęcherzyki przenoszą wiele cząsteczek miRNA zdolnych do kierunkowania ekspresji genów, które biorą udział w rozwoju zarodka i organizmu.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że wymiana unikalnej populacji pęcherzyków zewnątrzkomórkowych i ich molekularnego ładunku między zarodkiem a matką jest kluczem do sukcesu implantacji zarodka i powodzenia ciąży.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „The FASEB Journal”, a praca dr Joanny Szuszkiewicz, która stanowi część tych badań, jest obecnie przedmiotem recenzji naukowej.

Oprócz pęcherzyków zewnątrzkomórkowych naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie badają również inne aspekty procesu ciąży. Owoce tych badań są publikowane w prestiżowych magazynach naukowych, takich jak „Cell Communication and Signaling” oraz „The FASEB Journal”.

Źródło i fot.: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane