20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Przemiana Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie: odświeżony wygląd i nowoczesna wystawa na cześć Mikołaja Kopernika

OlsztynPrzemiana Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie: odświeżony wygląd i nowoczesna wystawa na cześć...

Między 1 listopada a 5 grudnia 2023 roku olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne będzie nieczynne z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Wieża ciśnień, w której mieści się obserwatorium, pochodzi z  XIX wieku, a zaplanowane prace mają odświeżyć wnętrze budynku.

reklama

Zgodnie z informacjami obserwatorium w najbliższym czasie zostanie odświeżone i doposażone, a na czas remontu część eksponatów zostanie przeniesiona do Planetarium.

W planach jest utworzenie m.in. „Doświadczalni Kopernika” – nowoczesnej, multimedialnej i interaktywnej wystawy o charakterze popularnonaukowym oraz „Gabinetu Materii Kosmicznej” na II piętrze. W szczególny sposób ma zostać upamiętniony Mikołaj Kopernik. W stworzonym „Ogrodzie Kopernika” ustawione zostaną repliki instrumentów obserwacyjnych używanych przez tego najznamienitszego mieszkańca Olsztyna. Wewnątrz wieży na kolejnych piętrach odwiedzający będą mieli okazję przekroczyć bramy czasu i poznawać tajemnice kosmicznej przestrzeni.

reklama

Odświeżone Obserwatorium Astronomiczne skoncentruje się na promocji i edukacji nauk astronomicznych, podkreślając ogromny wpływ Kopernika. Mimo modernizacji zabytkowy charakter obiektu zostanie zachowany. Nowa odsłona instytucji to więcej niż odnowa i konserwacja – to przede wszystkim próba dostosowania jej do potrzeb XXI-wiecznego odbiorcy, który chce nie tylko oglądać, ale i doświadczać.

Źródło i fot.: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia