fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

Budowa linii tramwajowej powinna się już zakończyć

OlsztynBudowa linii tramwajowej powinna się już zakończyć

16 października bieżącego roku powinna zakończyć się budowa drugiej linii tramwajowej w Olsztynie. Termin mija, prezydent Grzymowicz nazywa wykonawcę „nieudolnym”.

reklama

Minął termin realizacji inwestycji

Zgodnie z podpisaną w czerwcu 2021 roku umową prace związane z budową nowej linii tramwajowej w Olsztynie powinny się zakończyć 16 października bieżącego roku.

Tymczasem zostało jeszcze sporo do zrobienia, nie ma żadnych aneksów do umowy, a ratusz czeka na informację od wykonawcy.

reklama

– Na razie nie mamy z wykonawcą żadnych aneksów, które określałyby, że inwestycja zakończy się później niż 16 października. Czekamy na pisma wraz z uzasadnieniami, które przedstawi wykonawca. Oczywiście na budowie pojawia się wiele kwestii do rozwiązania. Również ze swojej strony musieliśmy wprowadzić poprawki, chociażby przy geometrii rond na Pieczewie – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent |Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Tramwajem na Pieczewo już od stycznia?

Powinny już ruszyć testy torowisk

Olsztyński magistrat już wcześniej zaznaczał, że ma nadzieję, że w zaplanowanym terminie wykonawca wybuduje wszystkie słupy i rozwiesi sieci trakcyjne.

reklama

– Zgodnie z zapowiedziami 17 października mają rozpocząć się testy tramwajów po nowym torowisku. Natomiast 13 października Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dopuścił do użytkowania estakadę, która rozpoczyna się na wysokości skrzyżowania ulic Krasickiego i Murzynowskiego, a kończy się na wysokości siedziby pogotowia ratunkowego – powiedział prezydent Grzymowicz.

Projekt zostanie rozliczony w tym roku

Do zrobienia zostało jeszcze wiele: chodniki, przejścia dla pieszych, urządzenie zieleni i tym podobne kwestie.

Prezydent Grzymowicz zapowiedział jednak, że mimo pewnych braków zamierza rozliczyć projekt jeszcze w tym roku.

– Kontrakt tramwajowy zostanie rozliczony. Stanie się to na pewno w tym roku – powiedział. Nie ukrywał też, że nie ma dobrego zdania o wykonawcy. – Wykonawca jest nieudolny. Nie potrafił zorganizować pracy, by dotrzymać przygotowanego przez siebie harmonogramu prac – uważa prezydent.

Pierwszy przejazd tramwaju estakadą. Nasza tramwajowa kolejka górska?

Tramwaje na Pieczewo mają pojechać już w styczniu

Zgodnie z zapowiedzią tramwaje powinny zostać włączone do systemu komunikacji publicznej Olsztyna z dniem 1 stycznia 2024 roku.

Wykonawca, poza samą inwestycją tramwajową, równolegle wykonuje dodatkowe prace, związane z przebudową fragmentów ulic przebiegających wzdłuż budowanej linii tramwajowej. Już przebudował ulicę Wyszyńskiego (na tę inwestycję udało się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych).

Przebudowane mają zostać także fragmenty ulic Krasickiego i Synów Pułku. Te prace nie były ujęte w podstawowym kontrakcie, termin ich realizacji zaplanowano do połowy przyszłego roku.

Nowa, druga linia tramwajowa ma połączyć Pieczewo, Śródmieście i dworzec główny PKP/PKS.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tome
20 października 2023 13:24

Może i wykonawca jest nieudolny ale czy usilnym można nazwać inwestora która dopuszcza do tego aby wykonawca tak zawalał sprawę?
Gdzie był nadzór inwestorski?
Gołym okiem było widać dawno temu że osiągnięcie terminu jest nierealne ale nie inwestor tydzień poczasie obudził się z ręką w nocniku.
Szkoda tylko że mieszkańcy cierpią z powodu takiego rozliczenia terminowości inwestycji i tak jak stali tak nadal stoją w bezsensownych korkach które można by wykluczyć przy właściwym nadzorze

Bronek Talar
20 października 2023 15:04

Nieudolny od urodzenia jest grzym

Polecane
Ogłoszenia

Nowa linia tramwajowa w Olsztynie - koniec testów z niespodziankami

Trwają testy nowej linii tramwajowej w Olsztynie!