-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyn zmieni województwo?

OlsztynOlsztyn zmieni województwo?

Olsztyn w województwie mazursko-pomorskim, malborsko-mazurskim albo elbląsko-olsztyńskim? Elbląg w pomorskim? Ekspert z Instytutu Sobieskiego ma pomysł na nowy układ administracyjny Polski.

„Zakulisowe targi polityczne”

Doktor Łukasz Zaborowski jest ekspertem ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej w Instytucie Sobieskiego. Jest autorem raportu „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju”, w którym napisał, że reforma administracyjna, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku, została utworzona na podstawie „zakulisowych targów politycznych”.

Uważa, że aktualnie funkcjonujące 16 województw istnieje, ponieważ taką liczbę – jako „jedynie słuszną” – wskazał ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.

„Szesnastym województwem miało być świętokrzyskie. Kandydat Kwaśniewski w Kielcach miał duże poparcie. Może właśnie dlatego, że »obiecał województwo«” – domniemywa w swojej publikacji specjalista.

„Wewnętrzna niespójność i nierównowaga wielkościowa”

Łukasz Zaborowski uważa, że obecny podział jest niespójny wewnętrznie, wielkościowo nierównoważny, a dobór miast wojewódzkich był uznaniowy.

„Wielkością własną – mierzoną liczbą ludności – Bielsko-Biała, Częstochowa i Radom przewyższają kilka miast wojewódzkich, zwłaszcza Gorzów, Opole i Zieloną Górę; dorównują Kielcom, Olsztynowi, Rzeszowowi i Toruniowi” – wylicza w swoim raporcie.

Ekspert proponuje zmiany

Doktor Zaborowski przedstawił w swoim opracowaniu propozycje czterech różnych wariantów, nazywając je „etapami zmian ewolucyjnych”, zmieniających zasięg obecnie funkcjonujących województw.

Wariant „minimalny” – Elbląg w województwie pomorskim

W wariancie „minimalnym” korekta jest niewielka. Liczba województw pozostaje taka sama, ale zmienia się ich zasięg.

W tej wersji Elbląg znajduje się w województwie pomorskim, ponieważ – jak tłumaczy specjalista – właśnie tam znajduje się większość jego regionu: Powiśle. Ponadto mieszkańcy wcale nie chcieli, aby Elbląg trafił do województwa warmińsko-mazurskiego. Zaborowski wskazuje także, że z Elbląga jest znacznie bliżej do Trójmiasta niż do Olsztyna.

Olsztyn zmieni województwo? społeczeństwo Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
źródło: Instytut Sobieskiego

Wariant „umiarkowany” – cztery nowe województwa

W wariancie „umiarkowanym” powstać by miały cztery nowe województwa: sądecko-tarnowskie, kaliskie, wrocławskie oraz cieszyńsko-krakowskie. Tutaj również Elbląg trafiłby do województwa pomorskiego, a przy tym miałby stać się – obok Gdańska – jego głównym ośrodkiem.

Olsztyn zmieni województwo? społeczeństwo Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
źródło: Instytut Sobieskiego

Wariant „równoważący” – 22 województwa

W tej opcji województw jest aż 22, a Olsztyn i Elbląg tworzą zupełnie nowe województwo: malborsko-mazurskie albo elbląsko-olsztyńskie.

„Nowa nazwa – malborsko-mazurskie – odwołuje się do województwa malborskiego z okresu I Rzeczpospolitej, obejmującego Powiśle elbląskie i Warmię. Powiększenie powyższego województwa pozwala zwrócić Nowe Miasto Lubawskie pomniejszonemu kujawsko-pomorskiemu” – tłumaczy Łukasz Zaborowski.

Olsztyn zmieni województwo? społeczeństwo Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
źródło: Instytut Sobieskiego

Wariant „makroregionalny” – 12 województw

W wariancie „makroregionalnym” odchodzimy od „rozdrabniania” i tworzymy dwanaście dużych województw. Największym pod względem liczby ludności byłoby województwo śląsko-dąbrowskie (4,7 miliona mieszkańców), najmniejszym – województwo zachodniopomorskie (2,2 miliona mieszkańców). Zarówno Olsztyn, jak i Elbląg, trafiłyby do województwa mazursko-pomorskiego, dla którego ośrodkiem ponadregionalnym (metropolitalnym) byłoby Trójmiasto.

Olsztyn zmieni województwo? społeczeństwo Olsztyn, Wiadomości, zShowcase
źródło: Instytut Sobieskiego

„Obecny ustrój jest hybrydą”

Doktor Łukasz Zaborowski uważa, że obecny układ administracyjny Polski nie jest zgodny z żadną z propozycji, które rozważano przed reformą z 1999 roku. Naukowcy i politycy spierali się wówczas o to, jaki model przyjąć: dużych czy małych województw. Jedni proponowali, aby powstało ich najwyżej dwanaście, inni oczekiwali przynajmniej dwudziestu.

Obecny ustrój jest łączącą je hybrydą” – napisał ekspert w swoim raporcie.

źródło: Instytut Sobieskiego

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
:(
18 października 2023 13:44

Co za bełkot. Jak tych przygłupich regionalistów co ciągle marzą o niemieckości tych ziem, posługują się niemieckimi nazwami miejscowości i wzdychają “jak to kiedyś za Niemca było ładnie”. Znajomość faktów z historii to jedno a tępa interpretacja i naginanie to drugie.

marek
18 października 2023 11:28

pseudo ekspert – tak to jest jak im się nudzi na emeryturze

Polecane