-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Tlenek węgla – cichy zabójca w naszych domach. Jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed zatruciem czadem?

OstródaTlenek węgla – cichy zabójca w naszych domach. Jak zabezpieczyć siebie i...

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Zatrucia tlenkiem węgla często wynikają z niewiedzy. Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych oraz brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się, paląc w kominkach czy piecach.

Jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą?

Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Nie należy instalować czujników przy oknach, kratkach, przewodach wentylacyjnych oraz w miejscach zbyt zawilgoconych.

Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

źródło: KPP Ostróda

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane