-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zgubiony portfel przywłaszczył sobie… pracownik ochrony

OlsztynZgubiony portfel przywłaszczył sobie... pracownik ochrony

Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi 20-latkowi zatrudnionemu w jednym z marketów Szczytnie. Mężczyzna zamiast przekazać odnaleziony w sklepie portfel policjantom, poszedł z nim na zakupy. 

reklama

Do jednostki policji w Szczytnie na początku października zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o kradzieży portfela z dokumentami. W trakcie rozmowy z policjantami opowiedziała, że, płacąc za zakupy w jednym z marketów w Szczytnie, zostawiła portfel przy kasie – dopiero po dotarciu do domu zorientowała się, że zostawiła go w sklepie.

W trakcie zbierania materiału dowodowego przez kryminalnych okazało się, że obsługująca pokrzywdzoną ekspedientka oddała portfel jednemu z ochroniarzy, sądząc, że ten przekaże portfel policjantom. – Niestety, 20-latek po pracy zamiast na policję poszedł ze skradzionym portfelem na zakupy. Mężczyzna, kupując alkohol i papierosy, płacił skradzioną kartą bankomatową – podaje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. – W ciągu 2 dni 20-latek 11 razy włamywał się na konto bankowe pokrzywdzonej i ukradł blisko 600 złotych. Został zatrzymany przez kryminalnych i już usłyszał zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem, do których się przyznał.

reklama

Nieuczciwy ochroniarz za swoje zachowanie odpowie przed sądem, a grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci radzą, co robić po utracie dokumentów:

reklama
  1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

2.Powiadomić policję (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży).

3.W gminie lub placówce konsularnej wyrobić nowy dokument.

Gdzie zastrzegać?

  1. W dowolnej  placówce swojego banku.

2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl). Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?

Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec dokumenty?

Nie ma znaczenia, czy dokumenty skradziono czy zgubiono. Każdego dnia zdarzają się próby posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem przy:

– wyłudzeniu kredytów i pożyczek,

– wynajmie mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzież wyposażenia),

– kradzieży wypożyczonych samochodów lub innych przedmiotów,

– zakładaniu fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów, zwrotu podatków.

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników systemu, np.: operatorów telefonii komórkowych, notariuszy, firm leasingowych, placówek poczty, pośredników finansowych, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji pośrednictwa sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anna
3 grudnia 2015 13:25

10 lat za przywłaszczenie portfela,15 lat za morderstwo

Polecane
Ogłoszenia