22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Mieszkańcy mają dość. Czy sklep z alkoholem przy ulicy Kołobrzeskiej straci koncesję?

OlsztynMieszkańcy mają dość. Czy sklep z alkoholem przy ulicy Kołobrzeskiej straci koncesję?

Władze Olsztyna odniosły się do skargi mieszkańców na funkcjonowanie sklepu z alkoholem przy ulicy Kołobrzeskiej. Czekają na informacje służb porządkowych i na ich podstawie podejmą decyzję o ewentualnym cofnięciu koncesji.

reklama

Mieszkańcy mają dość

Lokatorzy czterech bloków przy ulicy Kołobrzeskiej 24, 26 i 28 oraz Dworcowej 20 złożyli w olsztyńskim magistracie skargę na znajdujący się po sąsiedzku – przy ulicy Kołobrzeskiej 30 – sklep z alkoholem. Wskazywali, że w tym miejscu alkohol jest sprzedawany osobom nietrzeźwym, które go spożywają poza obrębem sklepu, dochodzi do awantur i agresywnych zachowań. Jak twierdzą, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze”, do której wcześniej zwracali się z prośbą o interwencję, „nie widzi problemu”.

O problemie pisaliśmy pod koniec września: Mieszkańcy mają dość pijaków przy ulicy Kołobrzeskiej

reklama

Lokatorzy chcą cofnięcia koncesji

„W sklepie tym notorycznie sprzedawany jest alkohol osobom nietrzeźwym, który spożywany jest również w obrębie sklepu i pod naszymi blokami” – napisali w petycji mieszkańcy.

Zaznaczyli też, czego oczekują od władz Olsztyna: „Aby w związku z zaistniałą sytuacją wypowiedziano umowę najmu. Niestety, spółdzielnia nie widzi przedstawianego problemu i umywa ręce, mimo że codziennie rano pracownicy spółdzielni sprzątają teren wokół sklepu i naszych bloków, aby nie było śladu po nocnych libacjach. Nasze dzieci codziennie widzą pijących alkohol, przeklinających i załatwiających swoje potrzeby fizjologiczne pod sklepem, pod naszymi oknami. Ludzie starsi boją się przechodzić obok spożywających napoje wyskokowe, którzy zaczepiają, a nawet potrafią być agresywni” – napisali protestujący.

Autorzy petycji podkreślali także, że pod sklepem dochodzi do awantur i bijatyk.

reklama

Co na to ratusz?

Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Robert Szewczyk, do którego mieszkańcy zaadresowali swoją skargę, złożył w tej sprawie interpelację i właśnie otrzymał odpowiedź.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powołał się na ustawę z dnia 26 paździrnika 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, określającej okoliczności, w jakich koncesję na sprzedaż alkoholu w danym miejscu można cofnąć.

Jest to możliwe między innymi wtedy, gdy dochodzi do sprzedaży alkoholu nieletnim, osobom nietrzeźwym, na kredyt albo pod zastaw, ale również w sytuacji, jeżeli w związku ze sprzedażą alkoholu przez dany punkt przynajmniej dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy w miejscu sprzedaży albo najbliższej okolicy jest zakłócany porządek publiczny, a osoba ten punt prowadząca nie zawiadamia o tym stosownych służb (odpowiedzialnych za utrzymanie tego porządku policji lub straży miejskiej).

Miasto cofnie koncesję?

Prezydent Grzymowicz zapowiedział, że podejmie stosowne działania, aby problem mieszkańców rozwiązać.

– Z pisma mieszkańców wynika, że interwencje służb porządkowych w okolicy sklepu, który znajduje się przy ulicy Kołobrzeskiej 30, są częste i regularne. Zwrócę się więc do policji oraz straży miejskiej z prośbą o przedstawienie zestawienia i opisu interwencji dokonywanych przez te służby w odniesieniu do tego punktu sprzedaży napojów alkoholowych. Analiza dostarczonych materiałów pod kątem możliwości ich wykorzystania jako dowodów w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych będzie stanowić podstawę do podjęcia decyzji o zasadności wszczęcia z urzędu postępowania administracyjnego – zapowiedział prezydent Grzymowicz.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
super pomysl
5 października 2023 11:45

zakazac sprzedazy lemingom

Paul Mark
5 października 2023 11:02

Elektorat KO pić musu .PO alkoholu łatwiej nimi sterować ,

Polecane