31 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Z Olsztyna do Ełku pociągiem poniżej dwóch godzin

KętrzynZ Olsztyna do Ełku pociągiem poniżej dwóch godzin

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. stawiają na modernizację i elektryfikację. Podróże z Giżycka do Korsz mają być szybsze i wygodniejsze dzięki licznym inwestycjom.

reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. właśnie podpisały umowę na wykonanie prac budowlanych na trasie Korsze – Ełk. To drugi etap inwestycji, jego koszt wynosi 876 milionów złotych netto i zostanie sfinansowane z Krajowego Programu Odbudowy.

Jak poinformował rzecznik prasowy PKP PLK S.A. Przemysław Zieliński, linia kolejowa numer 38 zmienia się dla podróżnych. Gdy zakończą się prace, z Ełku do Olsztyna będzie można dojechać koleją w czasie poniżej dwóch godzin.

reklama

Prace na odcinku Ełk – Giżycko trwają od marca 2022 roku.

W poniedziałek 2 października spółka podpisała z firmą Torpol S.A. umowę na realizację prac na odcinku Giżycko – Korsze. Trasa zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana.

Kolej coraz bardziej przyjazna podróżnym

– Kolej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego staje się coraz bardziej przyjazna podróżnym. Realizowane inwestycje zachęcają do wyboru tego środka transportu, który umożliwia szybkie, bezpieczne i wygodne dojazdy do pracy lub szkoły. Mieszkańcy krainy Wielkich Jezior Mazurskich zasługują na transport przyjazny środowisku, co zapewni elektryfikacja trasy z Ełku do Korsz – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

reklama

Lepszy dostęp i udogodnienia

Kolej chce zapewnić lepszy dostęp do swoich usług. Przebudowanych zostanie 9 stacji i przystanków, między innymi w Korszach, Kętrzynie czy Sterławkach Wielkich. Perony będą wyższe, co ułatwi wejście do wagonów. Osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą mogły skorzystać z wygodnych dojść.

Zostanie wymienione blisko 50 kilometrów torów, przebudowane albo wyremontowane zostaną 84 obiekty inżynieryjne jak mosty, przepusty i wiadukty, a na drodze wojewódzkiej numer 592 w Sterławkach Wielkich powstanie zupełnie nowy wiadukt drogowy.

Zostanie zmodernizowanych 38 przejazdów kolejowo-drogowych, co ma spowodować wzrost poziomu bezpieczeństwa. Zabudowa sieci trakcyjnej i elektryfikacja linii pozwoli na odejście od konieczności zmiany lokomotyw z elektrycznych na spalinowe, co przełoży się na skrócenie czasu podróży.

Będzie bardziej ekologicznie, pojedzie więcej pociągów

– Dzięki elektryfikacji linii z Ełku przez Giżycko do Korsz oddziaływanie kolei na środowisko będzie mniejsze. Poprawi się także przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Każda inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wpływa pozytywnie na rozwój regionu – podkreślił prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Giżycko – Korsze wraz z elektryfikacją” powinien się zakończyć w II kwartale 2026 roku. Koszty – 876 milionów złotych netto – zostaną pokryte ze środków z Krajowego Programu Odbudowy.

Obecnie trwają prace na odcinku Giżycko – Ełk: na stacjach Giżycko i Stare Juchy są budowane nowe perony, prowadzone są prace ziemne i trwa wzmacnianie terenu. W Giżycku powstaje przejście podziemne, są prowadzone prace ciesielskie i zbrojarskie. Trwa rozbiórka podpór i zabudowa ścianek szczelnych na moście na Kanale Łuczańskim. Prawie wszystkie fundamenty zostały zabudowane, teraz są na nich stawiane konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Prace mają się zakończyć w IV kwartale 2024 roku.

Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych robót, z Olsztyna będzie można dojechać do Ełku (przez Korsze i Giżycko) w czasie poniżej dwóch godzin, czyli około 50 minut szybciej niż obecnie. Pociągi pasażerskie zwiększą swoją prędkość dwukrotnie: z 80 do 160 km/h, towarowe pojadą 120 km/h.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Syc
4 października 2023 20:40

Do Warszawy też miały być. Teraz niby są ale tylko dlatego że jedzie na Gdańską.

Polecane