fbpx
10 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 września, 2021
reklama

Jerzy Szmit: Budżet województwa zostanie uszczuplony o 26 milionów złotych

reklama

Rutynowa kontrola realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na Warmii i Mazurach ujawniła błędy o wartości 26 milionów złotych. W piątek odbyła się konferencja na temat tych straconych pieniędzy.

Prezes Zarządu Okręgowego PiS Jerzy Szmit wraz z radnymi wojewódzkimi Prawa i Sprawiedliwości 9 kwietnia 2021 roku zorganizowali konferencję prasową. Jej celem było wyjaśnienie przyczyny utraty dużej kwoty pieniędzy przez budżet województwa.

W lutym 2021 roku szef Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadził rutynową kontrolę realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na Warmii i Mazurach, która obejmowała bardzo krótki czas – tylko jeden rok – od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r.

reklama

Podczas tej kontroli, w około 10 procentach sprawdzanych projektów znaleziono błędy, które kosztowały województwo warmińsko-mazurskie aż 26 milionów złotych – jest to wartość wydatków niekwalifikowanych. Budżet województwa zostanie uszczuplony o taką kwotę, gdyż Komisja Europejska nie zwróci tych pieniędzy.

Błędy popełnili beneficjenci, niemniej jednak to Urząd Marszałkowski jest zobowiązany do tego, żeby rozliczenie tych wniosków przeprowadzić prawidłowo, wskazać błędy i ewentualnie wnioskować o ich poprawienie. Natomiast tak się nie stało, zostało to wykryte przez kontrolę zewnętrzną – zwykłą rutynową kontrolę, której podlegają wszystkie środki unijne – mówił Jerzy Szmit.

Prezes podkreślił, że straty w budżecie będą musiały zostać uzupełnione. Oznacza to, że będzie trzeba pozyskać pieniądze z innych źródeł, co może uszczuplić inne projekty. Szmit zestawił kwotę 26 milionów z kosztami utrzymania lotniska.

Dla przykładu, żeby poznać skalę tej straty – jeżeli mówimy o 26 milionach, to na utrzymanie lotniska w Szymanach samorząd województwa wydał w ubiegłym roku 20 milionów złotych. Mówimy naprawdę o bardzo poważnych środkach – zobrazował Jerzy Szmit.

Na końcu pojawił się temat czwartkowej konferencji Jarosława Gowina, o której pisaliśmy tutaj: Gowin: przedstawię projekt uchwały o dodatkowych 200 mln zł dla Warmii i Mazur.

W interesie naszego województwa, mieszkańców Warmii i Mazur jest to, aby realizować swoją politykę zrównoważonego rozwoju, żeby podjęte decyzje dalej były realizowane. Jeżeli obserwujemy funkcjonowanie i działalność pana Gowina i jego grupy, to niestety są to działania, które dążą bardziej do rozbijania koalicji, osłabiania pozycji rządu, a może nawet do przyspieszonych wyborów. Powiedziałbym, trochę puste gesty […]. To nie jest realna troska, tylko taka fałszywa. Tak naprawdę chyba chodzi o budowanie osobistej popularności – przyznał Szmit w ostatnich momentach konferencji.

reklama
reklama

Polecane

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama