fbpx
19 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Jerzy Szmit: Budżet województwa zostanie uszczuplony o 26 milionów złotych

reklama

Rutynowa kontrola realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na Warmii i Mazurach ujawniła błędy o wartości 26 milionów złotych. W piątek odbyła się konferencja na temat tych straconych pieniędzy.

Prezes Zarządu Okręgowego PiS Jerzy Szmit wraz z radnymi wojewódzkimi Prawa i Sprawiedliwości 9 kwietnia 2021 roku zorganizowali konferencję prasową. Jej celem było wyjaśnienie przyczyny utraty dużej kwoty pieniędzy przez budżet województwa.

W lutym 2021 roku szef Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadził rutynową kontrolę realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na Warmii i Mazurach, która obejmowała bardzo krótki czas – tylko jeden rok – od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r.

reklama

Podczas tej kontroli, w około 10 procentach sprawdzanych projektów znaleziono błędy, które kosztowały województwo warmińsko-mazurskie aż 26 milionów złotych – jest to wartość wydatków niekwalifikowanych. Budżet województwa zostanie uszczuplony o taką kwotę, gdyż Komisja Europejska nie zwróci tych pieniędzy.

Błędy popełnili beneficjenci, niemniej jednak to Urząd Marszałkowski jest zobowiązany do tego, żeby rozliczenie tych wniosków przeprowadzić prawidłowo, wskazać błędy i ewentualnie wnioskować o ich poprawienie. Natomiast tak się nie stało, zostało to wykryte przez kontrolę zewnętrzną – zwykłą rutynową kontrolę, której podlegają wszystkie środki unijne – mówił Jerzy Szmit.

Prezes podkreślił, że straty w budżecie będą musiały zostać uzupełnione. Oznacza to, że będzie trzeba pozyskać pieniądze z innych źródeł, co może uszczuplić inne projekty. Szmit zestawił kwotę 26 milionów z kosztami utrzymania lotniska.

Dla przykładu, żeby poznać skalę tej straty – jeżeli mówimy o 26 milionach, to na utrzymanie lotniska w Szymanach samorząd województwa wydał w ubiegłym roku 20 milionów złotych. Mówimy naprawdę o bardzo poważnych środkach – zobrazował Jerzy Szmit.

Na końcu pojawił się temat czwartkowej konferencji Jarosława Gowina, o której pisaliśmy tutaj: Gowin: przedstawię projekt uchwały o dodatkowych 200 mln zł dla Warmii i Mazur.

W interesie naszego województwa, mieszkańców Warmii i Mazur jest to, aby realizować swoją politykę zrównoważonego rozwoju, żeby podjęte decyzje dalej były realizowane. Jeżeli obserwujemy funkcjonowanie i działalność pana Gowina i jego grupy, to niestety są to działania, które dążą bardziej do rozbijania koalicji, osłabiania pozycji rządu, a może nawet do przyspieszonych wyborów. Powiedziałbym, trochę puste gesty […]. To nie jest realna troska, tylko taka fałszywa. Tak naprawdę chyba chodzi o budowanie osobistej popularności – przyznał Szmit w ostatnich momentach konferencji.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Emik

Gowin to wyjątkowo fałszywa persona.