1 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

NOL-ek nauczy bezpieczeństwa

OlsztynNOL-ek nauczy bezpieczeństwa

„NOL-ek”, czyli Mobilne Centrum Bezpieczeństwa Powiatu Olsztyńskiego to laureat tegorocznej edycji konkursu „Razem bezpieczniej” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma służyć propagowaniu wiedzy o różnych zagrożeniach współczesnego świata zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.

reklama

„NOL-ek” to przyczepa samochodowa, przekształcana właśnie w mobilne centrum edukacji w zakresie różnych aspektów bezpieczeństwa. W zależności od potrzeb – tematyki spotkań i grup docelowych – stanowić będzie „bazę” wystaw, prezentacji, warsztatów, na których omawiane będą zagrożenia związane z zażywaniem środków odurzających, spożywaniem alkoholu, uzależnieniami internetowymi, w ruchu drogowym, czy z letnim i zimowym wypoczynkiem. Wyposażona w interaktywne pomoce naukowe, gry, gadżety, ulotki, plakaty pozwoli na prowadzenie różnych w treści i formie spotkań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców. Projekt skierowany jest do całego przekroju społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży i seniorów.

– Współczesna edukacja, także ta w zakresie bezpieczeństwa wymaga interaktywności, zarówno ze strony „nauczycieli”, jak i „uczniów”, nie suchej teorii, ale przykładów, praktyki. I nasz „NOL-ek” ma być właśnie taką „pomocą dydaktyczną”, za pomocą której będziemy promować bezpieczne wzorce zachowań w różnych niebezpiecznych sytuacjach  – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

reklama

Z tej „pomocy” będącej w dyspozycji powiatowego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa korzystać będą także różni partnerzy projektu, w tym przede wszystkim funkcjonariusze Policji.

– W realizację projektu zaangażowany jest przede wszystkich Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, a także Komisariaty Policji z powiatu olsztyńskiego, które prowadzą tzw. „aktywną profilaktykę” – mówi insp. Piotr Koszczał, Komendant Miejski Policji w Olsztynie. Naszym celem jest edukacja prawna młodych osób oraz uświadamianie starszych. Będziemy przypominać dorosłym jak bezpiecznie zachowywać się za kierownicą, jak zabezpieczać swoje mienie, jak reagować na łamanie prawa, jak zapobiegać zjawiskom niepożądanym w rodzinach, informować seniorów jak postępować przy próbie oszustwa.

reklama

W tym roku do Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 koordynowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłoszono ponad 130 projektów na kwotę prawie 12 mln zł. Beneficjentami programu zostało dziewięć samorządów z Warmii i Mazur, w tym najwyżej oceniony „NOl-ek”. Na jego realizację Powiat Olsztyński otrzymał z MSWiA 100 tys. zł dofinansowana. Ze swej strony samorząd powiatowy dołożył 20 tys. zł wkładu własnego.

Misję dydaktyczną Mobilne Centrum Bezpieczeństwa rozpocznie za 2-3 miesiące.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia