2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zakończyła się 64. sesja Rady Miasta Olsztyna

OlsztynZakończyła się 64. sesja Rady Miasta Olsztyna

Olsztyńscy radni przegłosowali zmiany w budżecie, przedłużyli kadencję radom osiedli i pochylili się nad pomnikami przyrody.

reklama

Zmiany w budżecie

Budżet miasta jest zawsze jednym z najważniejszych punktów obrad podczas sesji rady miasta. Tym razem rozmawiano o potrzebie zwiększenia dotacji na utrzymanie nekropolii przez Zakład Cmentarzy Komunalnych. Warto przypomnieć, że w Olsztynie są cmentarze zamknięte, na których od 1962 roku nie chowa się już zmarłych, i które nie przynoszą dochodów, a ich utrzymanie kosztuje coraz więcej.

Zakład Cmentarzy Komunalnych przeprowadził przetarg na sprzątanie cmentarzy: koszty są trzy razy wyższe niż w 2021 roku, a to jeszcze nie koniec. Trzeba do tego doliczyć koszty pielęgnacji zieleni (w tym starodrzewu), grabienia, koszenia, odśnieżania zimową porą czy wywozu śmieci.

reklama

Olsztyńscy radni zdecydowali o przyznaniu dodatkowych stu tysięcy złotych na ten cel (utrzymanie cmentarzy czynnych i zamkniętych).

Pomnik przyrody stracił swój status

Buk pospolity, który rośnie na terenie miasteczka uniwersyteckiego, stracił status pomnika przyrody. Pień drzewa ma ponad pięć metrów obwodu, mimo pielęgnacji drzewo nie podołało siłom natury i zostało zniszczone.

reklama

Okazuje się jednak, że taki status może uzyskać w tym roku całkiem sporo drzew.

– Powołaliśmy komisję do oceny ponad pięćdziesięciu zgłoszeń drzew na terenie całego miasta, które miałyby zyskać status pomników przyrody. Okazało się, że około połowa z nich kwalifikuje się do otrzymania takiej ochrony i do końca roku radnym będą sukcesywnie przedstawiane projekty uchwał, które będą umożliwiały wpisanie tych drzew do odpowiednich rejestrów – zapowiedziała dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Przedłużenie kadencji radom osiedli

Radni zdecydowali również o przedłużeniu kadencji radom osiedli: Jarot do 12 grudnia, a Nagórkom do 19 grudnia bieżącego roku. Wybory do ich samorządów będą miały miejsce miesiąc przed zakończeniem aktualnej kadencji.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wa
28 września 2023 16:22

Rada miasta to na tych sesjach to tylko podnosi ceny. Nie mogę się doczekać kiedy Wam podziękujemy.

babcia
28 września 2023 21:13

Rady osiedli? Kto wie po jakie licho taki twór?

Polecane
Ogłoszenia