27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Zwiększ bezpieczeństwo na drodze, nosząc elementy odblaskowe

OstródaZwiększ bezpieczeństwo na drodze, nosząc elementy odblaskowe

Policja apeluje: „Bądź widoczny i bezpieczny, noś odblaski!”. Wraz z nadejściem jesieni szybko zapadający zmrok może być niebezpieczny, szczególnie dla niewidocznych uczestników ruchu drogowego. Policją prosi o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o wykorzystanie elementów odblaskowych, które mogą nie tylko uratować zdrowie, ale przede wszystkim ludzkie życie.

reklama

Okres jesieni to czas, kiedy nie tylko dni stają się krótsze. Pojawiające się opady deszczu i mgła sprawiają, że piesi stają się słabo widoczni dla kierowców. Niewidoczny uczestnik ruchu drogowego to nie tylko pieszy, ale również osoby jadące rowerem lub hulajnogą elektryczną czy też korzystające z innego urządzenia transportu osobistego bądź urządzenia wspomagającego ruch (czyli, gdy nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak na przykład karoseria pojazdu).

Elementy odblaskowe mogą zdecydowanie zwiększyć widoczność pieszego. Pozwalają dostrzec go z odległości nawet 150 metrów. Dla porównania: pieszego bez odblasków kierowca jest w stanie zauważyć dopiero z odległości około 20-40 metrów. Przy takim dystansie czas reakcji kierowcy jest zdecydowanie za krótki. Jeśli jadący pojazdem porusza się z prędkością 90 km/h to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu około 1 sekundy, co nie daje mu szans na dostrzeżenie pieszego na swojej drodze.

reklama

Brak odblasków po zmroku oraz poza obszarem zabudowanym jest nie tylko niebezpieczne, ale również narusza art. 11 Ustawy – Prawo o ruchu drogowym: „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (…)”.

Chociaż przepisy nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych wyłącznie poza obszarem zabudowanym, warto jednak je mieć również podczas spacerów ulicami miast. Bądź widoczny i bezpieczny – noś odblaski!

źródło: KPP Ostróda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane