-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Odblaski mogą uratować ci życie – przypominamy o obowiązujących przepisach

IławaOdblaski mogą uratować ci życie – przypominamy o obowiązujących przepisach

Nadeszła jesień, a wraz z nią krótkie dni, mgliste poranki i zasłonięte chmurami niebo. Jest to czas, kiedy warto zwrócić uwagę na obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Nie zapominajmy – odblaski mogą uratować życie.

reklama

Ciemne jesienne dni oraz mała widoczność, która jest spowodowana mgłami i opadami, to odpowiedni moment na przypomnienie, jakie przepisy prawne obowiązują odnośnie noszenia odblasków. Nawet niewielkie elementy odblaskowe sprawiają, że piesi na drodze są bardziej widoczni. O zmierzchu ludzie w ciemnych ubraniach są widoczni przez kierowców jedynie z odległości 40 metrów. Mierząc odległość hamowania samochodu z prędkością 50 km/h, jest to zaledwie 30 metrów. Kiedy prędkość wynosi już 90 km/h, droga hamowania wydłuża się do 90 metrów. Bez odblasków kierowca nie ma praktycznie czasu na reakcję. Tymczasem pieszy posiadający odblaski może być widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierowcy daje to czas na wykonanie odpowiedniego manewru: zwolnienia, wyhamowania czy bezpiecznego ominięcia pieszego.

Warto przypomnieć, co przepisy mówią o obowiązku noszenia odblasków. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu. Obowiązek ten nie dotyczy, gdy poruszamy się po chodniku. W obszarze zabudowanym pieszy nie musi nosić odblasków, ale należy pamiętać, że ich noszenie sprawia, że są oni lepiej widoczni w świetle ulicznych latarni.

reklama

Co roku w regionie Warmii i Mazur policja odnotowuje wiele przypadków braku odblasków. W 2020 roku było ich 597, a w tym roku już ponad 300. Mandat za brak odblasków może wynieść nawet 100 złotych. Zakup elementu odblaskowego to koszt od kilku lub kilkunastu złotych. Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego warto pamiętać o noszeniu odblasków!

Odblaski powinny być umieszczone tak, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Muszą być widoczne dla kierowców nadjeżdżających z każdej strony. Ważne jest zatem, aby nosić dwa elementy odblaskowe – jeden z przodu, a drugi z tyłu – lub używać takich odblasków, które są widoczne z obu stron, jak na przykład opaski. Dla osób poruszających się po drogach poza obszarem zabudowanym dobrym rozwiązaniem są kamizelki odblaskowe.

reklama

źródło: KPP Iława

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia