fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nie daj się oszukać: 34-latka straciła 10 tysięcy złotych na fałszywego pracownika banku

OlsztynNie daj się oszukać: 34-latka straciła 10 tysięcy złotych na fałszywego pracownika...

reklama

W Olsztynie pewna 34-letnia kobieta stała się ofiarą oszustwa na 10 tysięcy złotych. Sprawca podał się za pracownika banku i przekonał kobietę do zmiany danych do bankowości online i wykonania szeregu transakcji kodami BLIK. Zwolennicy bezpieczeństwa cyfrowego apelują o większą ostrożność podczas realizacji operacji bankowych.

Oszustwo jako rzekomy pracownik banku

Komenda Miejska Policji w Olsztynie otrzymała w ostatni poniedziałek (11.09.2023 r.) zgłoszenie o podejrzeniu oszustwa. W poprzedni piątek (08.09.2023 r.) do poszkodowanej 34-latki zadzwoniła osoba, która podała się za pracownika banku, w którym kobieta posiadała konto. Oszust poinformował kobietę o próbie wyłudzenia kredytu na jej dane, na co kobieta zdecydowanie zaprzeczyła. W odpowiedzi podszywający się pod pracownika banku człowiek przekazał instrukcje, które miały na celu “zabezpieczenie” środków na koncie ofiary. 34-latka zainstalowała rekomendowaną aplikację, zmieniła dane do logowania i przelała pieniądze za pomocą systemu BLIK. Po wykonaniu wszystkich zalecanych kroków, usłyszała, że jej pieniądze są już bezpieczne.

reklama
Poszukiwany sprawca kolizji drogowej sam zgłosił się na policję

Apel o ostrożność

Niepokój ofiary oszustwa sprawił, że osobiście udała się do swojego banku. Tam dowiedziała się smutnej prawdy – padła ofiarą oszustwa. Straty oszacowano na prawie 10 tysięcy złotych. Wobec powyższego, banki i Policja apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania transakcji internetowych. Przypominają, że pracownicy banku nigdy nie proszą klientów o podawanie haseł do kont, kodów autoryzacyjnych czy instalowanie nowych aplikacji. Za każdym razem, gdy ktoś próbuje wymusić na nas podanie tego typu informacji, powinniśmy natychmiast powiadomić służby zarządzania kryzysowego banku oraz Policję.

Wspomniane przypadki oszustw są coraz częściej spotykane. Instytucje finansowe razem z Policją podejmują starania, aby edukować społeczeństwo i zminimalizować możliwość wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości.

reklama
Nietrzeźwi wciąż plagą na drogach – policja w ciągu dwóch dni zatrzymała kilku pijanych kierowców

źródło: KMP Olsztyn

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/110400,Oszustwo-na-pracownika-banku.html

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Poszukiwany sprawca kolizji drogowej sam zgłosił się na policję

Mł.asp. Rafał Syczew wyróżniony za zasługi - przyznano mu puchar, medal i dyplom