20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Antykoncepcja awaryjna na wypadek nieplanowanej ciąży

Materiał zewnętrznyAntykoncepcja awaryjna na wypadek nieplanowanej ciąży

Antykoncepcja awaryjna daje pewne poczucie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji, gdy ryzyko nieplanowanej ciąży staje się realne. Dlatego warto mieć aktualną wiedzę na temat samego leku, po to, aby bezpiecznie móc przyjąć lek.

reklama

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna, nazywana również tabletką po, jest środkiem o wysokiej skuteczności w zapobieganiu nieplanowanym ciążom. Działa ona poprzez zastosowanie kilku mechanizmów, które zapobiegają zapłodnieniu lub implantacji zapłodnionego jaja do błony macicy.

Jednym z głównych mechanizmów działania antykoncepcji awaryjnej jest opóźnienie owulacji, czyli momentu uwalniania jaja z jajnika. Tabletki po zawierają substancje aktywne, takie jak lewonorgestrel lub uliprystal, które wpływają na układ hormonalny kobiety. Te substancje hamują lub opóźniają owulację, co uniemożliwia spotkanie się jaja z plemnikiem. Drugim, innym ważnym mechanizmem jest zmiana gęstości śluzu szyjkowego. Antykoncepcja awaryjna sprawia, że śluz w szyjce macicy staje się gęstszy, co utrudnia im dostanie się do jajeczka i zapłodnienie jego. Dodatkowo, tabletki skutecznie wpływają na błonę śluzową macicy, sprawiając, że jest mniej przyjazna dla ewentualnie zapłodnionego jaja. To zmniejsza ryzyko implantacji, czyli przytwierdzenia zapłodnionego jaja do błony macicy. Warto podkreślić, że im szybciej tabletkę po przyjmiemy po niezabezpieczonym stosunku, tym większa jest jej skuteczność. Producent leków, jak i sami lekarze zalecają, aby lek został przyjęty w ciągu pierwszej doby po stosunku.

reklama

Dostęp do antykoncepcji awaryjnej

Dostępność antykoncepcji awaryjnej jest kluczowym elementem jej skuteczności. W wielu krajach, w tym w Polsce, tabletki po są dostępne jedynie na receptę. To oznacza, że możesz je zakupić w przypadku nagłej potrzeby, ale posiadając e-Receptę na antykoncepcję awaryjną. Antykoncepcja awaryjna może być przepisana przez każdego lekarza, nie ma konieczności, aby był to lekarz ginekolog.

Element planu bezpieczeństwa

Antykoncepcja awaryjna to ważny element planu bezpieczeństwa seksualnego dla każdej osoby. O ile warto stosować regularną antykoncepcję, to tabletki po mogą stanowić ostateczne zabezpieczenie w sytuacjach kryzysowych. Obejmuje to m.in. przypadki awaryjne, takie jak:

  • pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy. Nawet przy najwyższej ostrożności może dojść do sytuacji, w której prezerwatywa pęknie lub zsunie się podczas stosunku,
  • niezabezpieczony stosunek, czyli, w momencie kiedy nie było zabezpieczenia podczas stosunku, a nie planujesz ciąży, antykoncepcja awaryjna może stanowić ostateczne zabezpieczenie,
  • brak przyjęcia regularnej antykoncepcji, np. tabletki zastrzyku, czy innego środka antykoncepcji. Wtedy antykoncepcja awaryjna może stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Antykoncepcja awaryjna ze względu na swoje zadanie i potęgę działania, nie powinna być w żadnym przypadku uważana jako klasyczna antykoncepcja. Do regularnej antykoncepcji należą m.in. tabletki, zastrzyki, czy wkładki. O odpowiedniej metodzie zabezpieczenia antykoncepcją należy rozmawiać z lekarzem ginekologiem. Każdy ginekolog przed przepisaniem jakichkolwiek leków, czy innych form antykoncepcji powinien swojej pacjentce zlecić szereg badań oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski. Jest to niezbędne dla bezpiecznego i zdrowego przyjmowania leków antykoncepcyjnych przez kobietę.

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane