26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Otwarto miasteczko ruchu drogowego. Dzieci od razu pokochały to miejsce

OlsztynOtwarto miasteczko ruchu drogowego. Dzieci od razu pokochały to miejsce

W ostatni piątek Olsztyn zyskał nową przestrzeń edukacyjną dedykowaną najmłodszym mieszkańcom. Miasteczko, przeznaczone do nauki bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zostało oficjalnie otwarte przy Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Pieczewskiej 10.

reklama

Inwestycja ma służyć przede wszystkim edukacji i zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. Zajmuje powierzchnię 1 000 metrów kwadratowych i składa się z 55 różnych znaków drogowych oraz trzech gier edukacyjnych. Dzięki niej dzieci i młodzież będą mogły praktykować i doskonalić swoje umiejętności, ucząc się prawidłowego poruszania się w różnych sytuacjach drogowych.

Pomysł na edukację i bezpieczeństwo

Prezydent miasta, Piotr Grzymowicz, podkreśla znaczenie edukacji w kontekście bezpieczeństwa: “Ucząc się bezpiecznego poruszania rowerem, dzieci staną się bardziej świadomymi pieszymi i w przyszłości odpowiedzialnymi kierowcami. Edukacja komunikacyjna jest dla nas priorytetem”.

reklama

Interesujące jest to, że powstanie miasteczka było inicjatywą społeczną. Wygrało w głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, zdobywając 3 452 punkty. Nic dziwnego, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem miasteczko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Dyrektorka SP 30, Anna Staryk twierdzi, że plac tętni życiem. Choć dopiero teraz nastąpiło jego oficjalne otwarcie, od kilku dni wiele dzieci spędzało tam czas.

Kolejne etapy inwestycji

Nie można zapomnieć o dodatkowych pracach związanych z inwestycją. Oprócz budowy miasteczka, wykonawca zadbał również o remont słupów oświetleniowych oraz ciągu pieszo-jezdnego, spełniającego wymogi drogi pożarowej.

Miasteczko edukacyjne to jednak tylko część działań na rzecz bezpieczeństwa w Olsztynie. W planach jest przebudowa czterech przejść dla pieszych w różnych częściach miasta — dwóch przy ul. Kołobrzeskiej i po jednym na Moniuszki i Lengowskiego. Działania te będą współfinansowane ze środków unijnych.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
28 sierpnia 2023 10:58

Świetna inicjatywa. Tylko jeszcze nauczcie dzieci, że pieszy stojący na chodniku nie ma pierwszeństwa na przejściu dopóki na tym przejściu się nie znajduje. Stanie na chodniku lub chodzenie po nim (nawet w kierunku jezdni i przejścia) nie daje pierwszeństwa.

Polecane