fbpx
17 C
Olsztyn
piątek, 22 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyński hejnał wybrzmiał w Lublinie

OlsztynOlsztyński hejnał wybrzmiał w Lublinie

Przeglądy Hejnałów Miejskich w Lublinie mają już długą tradycję. W tym roku odbyła się ich XXIX edycja. Coroczne spotkania trębaczy z różnych zakątków Polski są ważnym elementem obchodów urodzin stolicy województwa lubelskiego, które przyciągają miłośników tej wyjątkowej tradycji. Od lat w przeglądzie bierze udział Daniel Rupiński, hejnalista z Olsztyna.

reklama

Obecność hejnalisty z Olsztyna stała się już pewnego rodzaju tradycją. Hejnał Olsztyna, którego Rupiński jest strażnikiem, można usłyszeć każdego dnia w południe, gdy z balkonu ratusza rozbrzmiewa melodia “O Warmio moja miła”.

Uroczysty początek

15 sierpnia po tradycyjnym spotkaniu z przedstawicielami władz i marszu przez historyczne miejsca Lublina, trębacze dali oficjalny początek wydarzeniu. Odegrali “Rotę” oraz hejnał Miasta Lublina, a następnie zaprezentowali sygnały swoich rodzimych miast. Wszystko to pod okiem Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla “Bogdanka”.

reklama
Obchody Roku Kopernika: niezwykłe malowidło zdobi kolejne miasto

*nagranie audio

Olsztyński hejnał

Melodia, którą znamy jako hejnał Olsztyna, została stworzona w 1920 roku. Pierwotnie “Hymn Warmiński”, jak brzmi jego pełny tytuł, został wykonany podczas koncertu plebiscytowego 2 czerwca 1920 roku. Twórcą melodii jest Feliks Nowowiejski, natomiast słowa hymnu ukazały się na łamach “Gazety Olsztyńskiej”, a ich autorką jest pochodząca z Poznania poetka Maria Paruszewska.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Obchody Roku Kopernika: niezwykłe malowidło zdobi kolejne miasto

Rozmowy o biznesie na Szlaku Świętej Warmii