fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wilki, orki i białe niedźwiedzie: olsztyńska pisarka marzy o odkrywaniu dzikiej Kanady

OlsztynWilki, orki i białe niedźwiedzie: olsztyńska pisarka marzy o odkrywaniu dzikiej Kanady

Pochodząca z Ostródy, ale mieszkająca w Olsztynie Anna Maziuk to zdobywczyni nominacji do prestiżowego Wawrzyna — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za swoją książkę “Instynkt. O wilkach w polskich lasach”. Teraz autorka otwiera nowy rozdział w swojej karierze. Jej nieustająca pasja do przyrody skierowała jej kroki do miejsca niezwykle odległego od rodzinnego krajobrazu Warmii i Mazur — do północnej Kanady.

reklama

To właśnie tam, wśród majestatycznych lasów deszczowych i dzikich wybrzeży, zamierza odkryć nieznane większości z nas tajemnice przyrody. Pisarka potrzebuje jednak wsparcia.

Głębokie zrozumienie świata i nauki

Anna Maziuk podróży w świat literatury przyrodniczej nie zaczyna od słów, ale od doświadczenia. Zanim przelała na papier opowieści o polskich wilkach, spotkała się z licznymi ekspertami, by dogłębnie zrozumieć świat zwierząt. Takie podejście przynosi jej nie tylko uznanie w środowisku literackim, ale także wśród czytelników. Jej artykuły, zarówno te skierowane do młodszej publiczności, jak i te przeznaczone dla dorosłych, zyskują coraz większe grono entuzjastów. W artykułach dla dzieci porusza tematy życia zwierząt i roślin, podczas gdy w tekstach dla dorosłych można znaleźć głębokie analizy i refleksje na temat relacji człowieka z naturą.

reklama
Będzie wycinka drzew przy Skandzie

Edukacja jako narzędzie zmiany

Pisanie to jednak tylko jedno z narzędzi, jakimi posługuje się pisarka w swojej misji edukacyjnej. Organizowane przez nią warsztaty przyrodnicze są miejscem, gdzie uczestnicy mogą na chwilę zanurzyć się w dzikiej przyrodzie, poczuć jej rytm i zrozumieć, jak ważne jest jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Maziuk wierzy głęboko, że jedynie przez edukację i zrozumienie możemy naprawdę pokochać przyrodę i poczuć odpowiedzialność za jej ochronę.

Nieustająca walka w obronie przyrody

Ochrona środowiska to kolejne ważne pole działalności ostródzkiej autorki. Z pasją angażuje się w różne inicjatywy, nie bojąc się trudnych i kontrowersyjnych tematów. Uczestniczy w spotkaniach, dyskusjach i debatach, gdzie często musi prostować błędne informacje i mity dotyczące środowiska. Wierzy, że każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku edukacji ekologicznej jest krokiem w dobrym kierunku.

reklama
Rysie podchodzą pod Olsztyn. Są już blisko

Kanadyjska wyprawa — marzenie i wyzwanie

Teraz Anna Maziuk stoi przed kolejnym wyzwaniem – wyprawą do północnej Kanady. Jej celem jest odkrycie endemicznych gatunków tego regionu — wilków wyspowych, białych niedźwiedzi, nazywanych “niedźwiedziami duchami” oraz tajemniczych ork. To nie tylko wyprawa w poszukiwaniu nieznanej fauny, ale także podróż w głąb siebie i próba zrozumienia, jak człowiek wpływa na ten odległy zakątek świata. Aby to marzenie stało się rzeczywistością, autorka zbiera środki na przygotowanie wyprawy. Kanada, ze swoją dziką i nieujarzmioną przyrodą, nie jest miejscem łatwym ani tanim w eksploracji, ale dla autorki to kolejna strona, którą pragnie dodać do swojego literackiego życiorysu.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/wyprawa-przyrodnicza-do-kanady-rexkzh

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Będzie wycinka drzew przy Skandzie

Kolejne drzewa idą pod topór. Mieszkańcy są załamani